3620 RP Hediyeli Yılbaşı En İyi Rehber Yarışması! Detaylar İçin buraya tiklayin .
Shyvana S5 detaylı jungle rehberi
 
8
2
Toplam Oy: 10

Yetenekler

Rünler

Kabiliyetler

Eşya setleri

Eşya setini indir.

Bilgi : İndirdiğiniz eşya setlerini kullanabilmek için dosyayı C:\Riot Games\League of Legends\Config\Champions\Shyvana\Recommended altında kayıt edin.

Açıklama

Merhaba arkadaşlar yeni bir rehberim ile tekrar karşınızdayım.
Bu rehberimde size size jungle shyvana oynamanın inceliklerini ve püf noktalarını anlatacağım.

Aşağıdaki resimde Shyvana ile oynadığım oyunlarda aldığım sonuçlar var. Çıktığım itemler vs. hepsi mevcut. ( Aynısını derecelide de yap diyenler şimdiden cevabım ben dereceli oynamıyorum :) )


Öncelikle biraz Shy'dan bahsedelim. 
Shyvana offtank bir yakın dövüş şampiyonu. Saldırı ve savunma dengeli olması gereken bir şampiyon. Diğer şampiyonlar gibi mana veya enerji kullanmıyor. Aksine tryn, rek sai gibi öfke kullanıyor. Bu da shy'ı yetenek kullanırken daha rahat kılıyor.

Başlayalım. 

ÖNCE YETENEKLER
 EjderkanıEjderkanı  Shyvananın bonus olarak zırh ve büyü direnci kazanmasını sağlar. Seviye ile birlikte artış gösterir. 
 Çifte IsırıkÇifte Isırık : bir sonraki saldırı fazladan hasar verir. Fazladan verilen hasar toplam saldırı gücünün %x ine eşittir. 
 Ateş BurgacıAteş Burgacı : Etrafımızda dönen alev çemberi zaman içinde hasar verir ve düz vuruşlar bu yeteneğin süresini uzatır. Aynı zamanda azalarak devam eden hareket hızı kazandırır. Ejderha biçimindeyken bulunduğu alanı yakar ve alan içindeki rakiplerin hasar almasına yol açar. 
 Alevli NefesAlevli Nefes : Fazla bir hasarı olmayan saldırı yeteneği ancak bunu rakibe isabet ettirdiğimizde rakip işaretlenir ve işaretli rakipler shyvanadan daha fazla hasar alır. Ejderha biçimindeyken koni şeklinde alev püskürtür. 
 Ejderin ÖfkesiEjderin Öfkesi : Ultimizin en güzel yanı bekleme süresinin olmaması. 6 lvl olup ultimiz geldiği zaman shyvana öfke biriktirmeye başlar. Her 1,5 saniyede bir 1 öfke biriktirir ve düz vuruşlar ise 2 öfke biriktirir. Öfke puanı 100 e ulaştığında shyvana hedef konuma uçar ve yol üstündeki rakiplere hasar vererek onları geriye savurur. Tf başlatmak için kullanılabilir ancak ben tf başladıktan sonra kullanılmasından yanayım. Tercih size kalmış.

JUNGLE SAFHASI OYNANIŞI 

Shy mana kullanmayan bir şampiyon olduğu için mavi den başlaması tabi ki de saçma olur. Bu yüzden il olarak Kayacıllardan başlıyoruz. İlk olarak w açmamızın nedeni düz vuruşlarla süresinin 1 saniye uzamasıdır ve alan hasarı vermesi dolayısıyla ormanı daha rahat temizlemek içindir. Kayacılları aldıktan sonra kırmızıyı ve keskingagaları kesiyoruz. Bu yaratıkları kestikten sonra 450 civarı bir altınmız birikmiş oluyor ve b atıyoruz. Jungle itemimiz olan avcı palasını geliştiriyoruz. Böylece orman kamplarını temizlerken +30 ekstra altın kazanmış oluyoruz. ( Yampiri yengeç dahil. ) Daha fazla altın almamız daha kolay eşya tamamlamamız anlamına geliyor dolayısıyla. Çok yardıma ihtiyacı olan koridorlar varsa yardıma gidebilirsiniz ancak 6 lvl olmadan pek başarılı olamayabilirsiniz. 

GANKLERE BAŞLAMA VAKTİ 

6 olunca biraz daha etkili gankler atabilirsiniz. Ultimiz kullandığımız yöndeki rakipleri geriye savurduğu için takım arkadışınıza avantaj kazandırır ve skoru büyük ihtimalle aldırırsınız. Kombo ise şu şekildedir : ulti - E - W - Q.
İlk olarak uli ile girip rakibi savurur ve hasar veririz. E ile rakibi zayıflatırız ve daha fazla hasar vermemizi sağlar. W hareket hızı kazandırır ve rakibi kovalamamız kolaylaşır. Eğer arkadaşınız kili alamazsa da Q ile son vuruşu yaparsınız.
6 lvl olduktan sonra kendi başınıza da ejder almaya başlayabilirsiniz saldırı hızı ve W sayesinde kolayca ejder alabilen bir şampiyon. Ancak rakipler ortalıkta gözükmüyorlarsa fazla riske girmeyin derim takımınızdan yardım isteyerek kesin veya totemleyip doğru anı kollayın. Unutmayın ilk  ejderi alan takım yenme olasılıığı %70 tir. 

ORTA OYUN 
 
Shyvana W ve Q yetenekleri sayesinde çok hızlı koridor ittirebilen bir şampiyon. Takımınız rakipleri oyalarken geri düşmüş koridorları hızlı bir şekilde ittirebilir ve kule alabilirsiniz. Q yeteneğimiz kule ve ve inhibitörlere karşı da kullanılabildiği için kuleleri de hızlıca temizleyebiliyoruz. Genel olarak boş olduğunuz zamanlarda ormandaki güçlendirmelerinizi almayı ihmal etmeyin. Ve takım arkadaşlarınıza Mavi ve kırmızı hariç diğer kampları temizlememelerini söyleyin. O kampları siz temizlediğiniz zaman +30 ekstra altın alıyorsunuz. ve bu toplam 4 kamp için +120 ekstra altın demektir bu azımsanacak bir para değildir. 

ARTILAR - EKSİLER 
-Ultiyi düzgün kullanmak için biraz alışmak gerekiyor. 
- Erken oyunda ganklerde biraz sönük kalıyor. 
- E yeteneğinin bekleme süresi biraz uzun

+ yetenek kombolarıyla yüksek hasar verebilir. 
+ Erkenden ejder alabilir. 
+ Alan etkili hasar verebilir. 
+ Ulti ile adc ye atlayıp onu aradan çıkarabilir. 
+ Mana kullanmaması büyük bir avantaj
+ ejder halindeyken savunması artar.

EŞYALAR

 Mahvolmuş Kralın Kılıcı Mahvolmuş Kralın Kılıcı : Q yeteneğimizi daha sık kullanabilmemiz için gerekli saldırı hızını verecek hasarımızı artıracak ve can çalma da verecek. Çok önemli bir item. 
 Üçlü Kuvvet Üçlü Kuvvet : Pasifi rakibi kovalarken çok işe yarar ve hasarımızı artırır saldırı gücü ve can verir. Daha ne olsun
 Günateşi Pelerini Günateşi Pelerini : Bu itemin pasifi W ile birleşince çok güzel hasar çıkartabiliyor ve tanky olmamızı sağlıyor.
 Vahşi Hydra (Yakın Dövüş) Vahşi Hydra (Yakın Dövüş) : Tf lerde daha çok iş yapmak isteyenler için ideal item. Alan hasarını da artır ve aktifi kullanılırsa güzel işler çıkartılabilir. +75 Ad de önemli.
 Ninja Tabisi Ninja Tabisi Biraz daha tanky olmamızı sağlayan bir diğer item. Bu itemi küçümsemeyin gerçekten çok faydasını görürsünüz. 
 Banshee'nin Duvağı Banshee'nin Duvağı : Ap şampiyonlara karşı alınabilecek en iyi itemlerden biri. Bir sonraki büyüyü engellemesi de mükemmel bir özellik.


RÜNLER 
klasşk ad rünleri işimize yarayacaktır ancak isteyenler biraz daha tanky rünleri kullanabilir. ( zırh, can, büyü direnci vs. ) 

Arkadaşlar anlatacaklarım bu kadar umarım faydalı olmuştur, yorumlarınızı ve oylarınız bekliyorum. Bir başka rehberde görüşmek dileğiyle, herkese iyi oyunlar. 

 

Yorumlar