3620 RP Hediyeli Yılbaşı En İyi Rehber Yarışması! Detaylar İçin buraya tiklayin .
ORIANNA REHBERİ ''We will kill your enemies that will be fun!''
 
4
2
Toplam Oy: 6

Yetenekler

Rünler

Kabiliyetler

Eşya setleri

Eşya setini indir.

Bilgi : İndirdiğiniz eşya setlerini kullanabilmek için dosyayı C:\Riot Games\League of Legends\Config\Champions\Orianna\Recommended altında kayıt edin.

Açıklama

-Merhaba arkadaşlar sonunda yeni bir rehber hazırlamaya karar verdim ve bu sitede biraz az rehber gördüğüm için en sevdiğim 3.şampiyon olan  Orianna Orianna hakkında sizi bilgilendirmek istedim.
 Orianna Orianna bana göre oyunda ki en dengeli ve doğru oynandığında kazanma oranının en yüksek olduğu şampiyonlardan biridir.Kendisi normal bir mage olarak nitelendirilse de bana göre ayrıca bir kite ustası zaman zaman da bir suikastçi gibi davranışlar bile sergileyebilir.Late game safhasında herhangi bir kırılgan şampiyona tüm kombosunu yapmadan bile öldürebilme potansiyeline sahiptir.
Şimdi  Orianna Orianna'nın güçlü ve zayıf yönlerine bir göz atalım.
GÜÇLÜ YÖNLERİ
-Kiti kesinlikle oyundaki en dengeli ve uyumlu kitlerden biri.
İşleyen Demirİşleyen Demir sayesinde farm yapmak ve rakibinize ekstra hasar vermek çok kolay.
Komut: SaldırKomut: Saldır Late game safhasında hem oldukça az bekleme süresine erişiyor buna rağmen inanılmaz hasar veriyor.
Komut: KoruKomut: Koru ve  Komut: UyumsuzlukKomut: Uyumsuzluk  sayesinde kendini koruma ve kite potansiyeli çok yüksek.
Komut: Şok DalgasıKomut: Şok Dalgası tüm oyunun dengesini değiştirebilen bir yetenek.
Komut: KoruKomut: Koru ve  Komut: UyumsuzlukKomut: Uyumsuzluk ayrıca takım arkadaşlarınızı da koruyabiliyor.
-Yetenekleri AP ile çok güzel scale edebiliyor.
-Early game safhasında oldukça dominant karakterli bir şampiyon.
-Late game safhasında inanılmaz derecede hasar veriyor.
ZAYIF YÖNLERİ
-Özellikle Early game safhasında aşırı mana sıkıntısı çeken bir şampiyon.
-Tüm yetenekleri,yetenek atışı.
-Kalkanı olmadan oldukça kırılgan.
Komut: UyumsuzlukKomut: Uyumsuzluğu hasar için kullanmışsa hiçbir mobilitesi yok.
Komut: Şok DalgasıKomut: Şok Dalgasını özellikle late game safhasında bir kez bile yanlış kullanmak oyunu kaybettirebilir.
-Öğrenmesi de ustalaşması da zor bir şampiyon.Uzun süre pratik gerektiriyor.
-Hem kendinizi hem de topunuzu aynı anda takip edip doğru pozisyonlamanız lazım.
-Early game safhasında gank yerseniz kaçmak biraz zor olabilir.
-Mid game safhasında hasar vermede biraz sıkıntı çekebilir.

 HANGİ EŞYA HANGİ SIRA?
-->Arkadaşlar ben kendi yaptığım ve en iyisinin bu olduğunu düşündüğüm şekilde size bilgilendirme yapıcam.Ancak sizin kendi buildinizi olabilir veya karşıya gelen takım kompozisyonları daha farklı bir build isteyebilir.Ona göre İllaha ki bu builde bağlı kalacaksınız diye bir şey yok.
Ana İtemler

1.Neden  Luden'in Feryadı Luden'in Feryadı yerine  Zhonya'nın Kumsaati Zhonya'nın Kumsaati var?
-Arkadaşlar Orianna hem kırılgan hem de kaçma mekanizması çok güçlü olmayan bir şampiyon olduğu için genellikle  Zhonya'nın Kumsaati Zhonya'nın Kumsaati tercih etmenizi öneririm.Çünkü  Orianna Orianna'nın yetenekleri zaten AP ile güzel scale ediyor.Yeteri kadar burst damage var.Yani Luden kötü bir seçim değil ekstra burst ve hareket hızı güzel eğer gerçekten fark atıyorsanız Luden çıkmanızda bir sorun yok.Ancak onun  Zhonya'nın Kumsaati Zhonya'nın Kumsaati aynı AP'yi veriyor,zırh veriyor hem de inanılmaz derecede önemli bir aktifi var.Ben genellikle Zhonya tercih etsemde oyunun gidişatına görede Luden alabilirsiniz.
-->Aslında iki itemde şahane itemler.Ancak  Liandry'nin Eziyeti Liandry'nin Eziyeti bence Orianna'ya daha uygun.Bunun nedeni ise Orianna AŞIRI derecede kite yapan bir şampiyon değil.Ayrıca Liandry artık 80 AP veriyor yani 20 AP aşırı bir kayıp değil ki bu kaybı Liandry zaten pasifiyle kapatıyor.Özellikle de karşıda Tank ağırlıklı bir kompozisyon varsa  Liandry'nin Eziyeti Liandry'nin Eziyeti daha iyi olacaktır.
3.Neden nadirende olsa ana itemlerde  Lich Boğan Lich Boğan var?
-Lich Boğan birkaç sebepten ötürü Orianna üzerinde iyi.
-->80 AP güzel bir rakam.
-->+%5 hareket hızı  Komut: UyumsuzlukKomut: Uyumsuzluk dışında hiçbir mobilitesi olmayan  Orianna Orianna için uygun.
-->Mana sıkıntısı çeken Orianna'ya +250 mana oldukça güzel.
-->Ancak asıl nokta  Lich Boğan Lich Boğan'nın pasifi  İşleyen Demirİşleyen Demir ile uyumlu olması.
Alınacak durumlar ise karşıda aşırı mobil şampiyonlar varsa ( Ahri Ahri  Fizz Fizz  Riven Riven  Kalista Kalista gibi..) alabilirsiniz.Ancak ben otomatik saldırıları pek beceremiyorum fight yaparken derseniz hiç almayın.
-Orianna'nın ana itemi her zaman  Athene'nin Lanetli Kadehi Athene'nin Lanetli Kadehi olarak bilinir.Kötü bir item değil mana ihtiyacı yüksek ve bekleme süresinde azalma ihtiyacı olan  Orianna Orianna için uygun bir item.Benim sevmediğim nokta 60 AP mid game safhasında biraz az ki Orianna'nın Mid Game başları biraz az hasar vermesinin nedeni diye düşünüyorum.
İki itemde iyi eğer ki Ben çok mana sıkıntısı çekiyorum derseniz  Athene'nin Lanetli Kadehi Athene'nin Lanetli Kadehi eğer ki ben daha fazla hasar istiyorum derseniz  Morellonomikon Morellonomikon uygun olacaktır.
-->Daha fazla hasar vermek istiyorum!---> Sihirbaz Pabuçları Sihirbaz Pabuçları 
-->Yeteneklerimi çok sık kullanmak istiyorum!---> Ionia Çizmeleri Ionia Çizmeleri 
6.Bazı durumlarda Kullanılabilecek Diğer Güzel İtemler
-Karşınızda Burst Damagei çok yüksek bir AP şampiyon varsa ( Annie Annie  LeBlanc LeBlanc  Veigar Veigar gibi.) çıkabilirsiniz.
-->70 AP oldukça yeterli.
-->50 büyü direnci ki zaten başta almamızın sebebi.
-->Verdiğimiz Hasarı arttıracak bir pasif.
-Eğer ki karşınızda sustaini çok yüksek bir şampiyon varsa ( Vladimir Vladimir  Akali Akali gibi.) bu itemi çıkmanızda bir sakınca yok.
-->80 AP iyi bir rakam.
-->%10 CDR oldukça iyi.
-->Pasifi yeteneklerini sık kullanan Orianna için uygun.
-Bu item artık daha fazla AP veriyor.Ayrıca Orianna iyi bir  Tanrıça'nın Gözyaşı Tanrıça'nın Gözyaşı biriktiricisidir.
-->80 AP yeterli bir rakam.
-->Pasifi çok güzel.
-->Aktifini Bariyer yerine kullanabilirsiniz.
OYUN AŞAMALARI
Early Game
Orianna Orianna safha da oldukça dominant bir şampiyondur.Öncelikle harras kombomuz  Komut: SaldırKomut: Saldır + Komut: UyumsuzlukKomut: Uyumsuzluk + Komut: KoruKomut: Koru +Otomatik saldırı 2x bu komboyu doğru yapabilirseniz karşı tarafı baya domine etmiş olacaksınız.Tek sıkıntı sadece bu komboyla mananız yarıya inecektir o yüzden  İşleyen Demirİşleyen Demir yardımıyla farmı (Eğer kaçırmıyorsanız) yapın ve farm için yeteneklerinizi çok kullanmamaya çalışın.
Diyelimki  Komut: SaldırKomut: Saldır kullandınız karşı  Komut: UyumsuzlukKomut: Uyumsuzluk menzilinde değil bu durumda hemen W kullanıp mananızı boşa harcamayın zamanlamanızı iyi kullanmanız lazım.
Eğer bir gank yerseniz ilk tepkiniz karşıda yetenek atışı bir ormancı varsa o yetenek atışlarından kaçın ardından  Komut: KoruKomut: Koru +  Komut: UyumsuzlukKomut: Uyumsuzluk yapıp kaçmaya çalışın eğer hala sıkıntıdaysanız Sıçra kullanabilirsiniz.
Diyelim 6 oldunuz eğer mananız yeterliyse ve karşıda ki rakibinizin canı %70-60 civarlarıysa  Komut: SaldırKomut: Saldır + Komut: Şok DalgasıKomut: Şok Dalgası + Komut: UyumsuzlukKomut: Uyumsuzluk +Tutuştur yapabilirsniz.
Mid Game
 Orianna Orianna hala inanılmaz hasarı olsa da mid game de biraz geri kalabilen bir şampiyon.3 senaryo var.
1.Karşıdaki rakibinizin önündeyseniz biraz fark açmışsanız ormancınızdan mavi isteyin.Bundan sonra da rakibinizi domine etmeye devam edin.Farm yapmasına olanak tanımayın sürekli topunuzu ona doğru yerlerde tutun ki yaklaştığı anda hasar verebilesiniz.Ancak bunu yaparken bir yandan da farm yapmayı unutmayın.
2.Karşıdaki rakibinizle neredeyse eşitsiniz.Bu durumda koridoru iteleyip diğer koridorlara gank gidebilirsiniz.Orianna mobilitesi olmasa bile oldukça iyi ganklari olan bir şampiyondur.Özellikle onun ultisini kullanmasına yardım edebilecek takım arkadaşı varsa.ÖRN:Alt koridora gank gittiniz ve özellikle takımınızda  Leona Leona veya  Alistar Alistar gibi bir destek varsa ona  Komut: KoruKomut: Koru atıp  Komut: Şok DalgasıKomut: Şok Dalgası + Komut: UyumsuzlukKomut: Uyumsuzluk ile alt koridora çok yardımda bulunabilirsiniz.
3.Diyelim ki geri kaldınız karşısı biraz agresif oynuyor.Yine mavi alıp güvenli bir şekilde farm yapın bu sefer yeteneklerinizi kullanabilirsiniz.Ve eğer ortam müsait olursa yan koridorlara gank gidebilirsiniz.
Bu arada ejder savaşlarında büyük rol oynayacaksınız bu yüzden haritayı sürekli takip edin ve TAKIMINIZLA İLETİŞİM içerisinde olun.
Arkadaşlar Orianna belki de en fazla takımla iletişim gerektiren şampiyondur bu yüzden bunu ihmal etmeyin.
Late Game
-İşte  Orianna Orianna'nın doğru oynandığında asıl parladığı ve inanılmaz eğlenceli olduğu safhadır.Tek bir  Komut: SaldırKomut: Saldır + Komut: UyumsuzlukKomut: Uyumsuzluk bile kırılganları neredeyse öldürecek kadar hasar verebilir.ANCAK bu safha ayrıca en zor safhadır Orianna için özellikle takım savaşları.
Öncelikle kendinizi iyi pozisyonlamanız gerekiyor bunu yaparken bir yandan da topunuzu sürekli takip etmelisiniz.Tek bir hata bile ölümünüze sebebiyet verebilir. Komut: Şok DalgasıKomut: Şok Dalgasını tam zamanında kullanmanız gerekiyor.Ayrıca en az 3 kişiye vurmanız önemli.
Karşı takım hazırlıksız olduğu bir anda ultinizi kullanıp takım savaşını avantajlı başlatabilirsiniz.Ancak ben önce takımınızdaki tank veya tanky şampiyonların takım savaşını başlatmasını beklemenizi tavsiye ederim.Savaş başlayana kadar kendinizi tehlikeye sokmadan karşıya  Komut: SaldırKomut: Saldır + Komut: UyumsuzlukKomut: Uyumsuzluk ile hasar vermeye çalışın.
Dediğim gibi söylenecek çok fazla bir şey yok pozisyonunuza dikkat edin ve en az 3 kişiyi alacak şekilde  Komut: Şok DalgasıKomut: Şok Dalgasını kullanmaya özen gösterin.Böylece zafere kolaylıkla gideceksiniz.
PEKİ RÜNLERDE NEDEN BU KADAR ALTERNATİF VAR?
 Seviye başına +1,33 can (şampiyon 18. seviyedeyken +24)Seviye başına +1,33 can (şampiyon 18. seviyedeyken +24) mı yoksa  +1 zırh+1 zırh mı?
-Arkadaşlar can her zaman daha güvenli ancak baktınız (derecelide) karşınıza  Zed Zed  Talon Talon tarzı bir şampiyon geldi o zaman Zırh rünlerini tercih etmeniz tabii ki daha uygun olacaktır.
 Seviye başına +0,17 yetenek gücü (şampiyon 18. seviyedeyken +3,06)Seviye başına +0,17 yetenek gücü (şampiyon 18. seviyedeyken +3,06) mü  +1,34 büyü direnci+1,34 büyü direnci mi?
-Aynı hikaye.Yetenek gücüyle daha fazla hasarınız olacak ama eğer karşınızda özellikle de erken oyunda size zor anlar yaşatabilecek bir AP varsa ( LeBlanc LeBlanc  Syndra Syndra gibi..) o zaman büyü direncini tercih edebilirsiniz.
TAKIM KOMPOZİSYONLARINA UYUMU
-Şimdi Orianna için özellikle bu kısmı açtım çünkü eğer takım maçı yapıyorsanız bu önemli bir nokta.
Orianna genelde alan sersemletmesi olan veya önden girip tüm ilgiyi çekebilecek şampiyonları takım arkadaşı olarak ister.En uygun şampiyonlar
--> Alistar Alistar , Amumu Amumu , Cho'Gath Cho'Gath , Darius Darius , Diana Diana (jungle), Fiddlesticks Fiddlesticks , Galio Galio , Jarvan IV Jarvan IV , Kennen Kennen , Leona Leona , Malphite Malphite , Wukong Wukong , Rek'Sai Rek'Sai , Renekton Renekton , Sejuani Sejuani gibi şampiyonların takımda olması sizin için bir avantaj olacaktır.Eğer takım maçı giriyorsanız bu tarz takım arkadaşlarınızın bu tarz şampiyonlar alması iyi olacaktır.
YARARLI BİR NOT
Rengar Rengar ve  Twitch Twitch gibi görünmezlere topu aratsanız topta görünmez olur.Bu sayede pek çok kez karşı takımı şaşırtabilirsiniz ve iyi bir  Komut: Şok DalgasıKomut: Şok Dalgası için zemin hazırlamış olursunuz.
KARŞILAŞMALAR
-Arkadaşlar karşılaşmaları 1-5 avantajlı 5-8 Orta ve 8-10 zor olarak değerlendireceğim.Ancak zorluk dereceleri sizi şaşırtmasın her rakibi ezebilirsiniz veya ezilebilirsiniz.Ben sadece avantaj ve dezavantajlardan bahsedeceğim.

1-5 AVANTAJLI
 Annie Annie 3/10
 Brand Brand 4/10
 Kennen Kennen 4/10
 Karthus Karthus 1/10
 Lulu Lulu 5/10
 Ryze Ryze 4/10
 Teemo Teemo 3/10
 Zyra Zyra 5/10
5-8 ARASI ORTA
 Ekko Ekko 7/10
 Ahri Ahri 8/10
 Anivia Anivia 7/10
 Azir Azir 7/10
 Brand Brand 6/10
 Cassiopeia Cassiopeia 8/10
 Fizz Fizz 6/10
 Karma Karma 7/10
 Lux Lux 7/10
 Malzahar Malzahar 8/10
 Morgana Morgana 7/10
 Nidalee Nidalee 6/10
 Orianna Orianna 7/10
  Veigar Veigar 8/10
 Vladimir Vladimir 7/10
 Vel'Koz Vel'Koz 8/10
 Xerath Xerath 8/10
 Ziggs Ziggs 7/10
 Zed Zed 8/10
8-10 ARASI ZOR
 Akali Akali 9/10
 Cho'Gath Cho'Gath 9/10
 Diana Diana 8/10
 Gragas Gragas 8/10
 Katarina Katarina 8/10
 Kha'Zix Kha'Zix 8/10
 LeBlanc LeBlanc 10/10
 Lissandra Lissandra 8/10
 Pantheon Pantheon 9/10
 Riven Riven 10/10
 Swain Swain 9/10
 Syndra Syndra 8/10
 Talon Talon 9/10
 Viktor Viktor 8/10
 Yasuo Yasuo 9/10

NOT
Arkadaşlar açıklamalar yavaş yavaş eklenecektir.
-Arkadaşlar umarım rehberi beğenmişsinizdir elimden geldiğince açıklamaya çalıştım bu arada eğer yazım hataları varsa affedin onlar istemsiz oluyor ne kadar kontrol etsemde. 

Yorumlar