3620 RP Hediyeli Yılbaşı En İyi Rehber Yarışması! Detaylar İçin buraya tiklayin .
Her Rolde Her Şeyiyle Irelia #1 \ Üst Koridor
 
28
14
Toplam Oy: 42

Yetenekler

Rünler

Kabiliyetler

Eşya setleri

Eşya setini indir.

Bilgi : İndirdiğiniz eşya setlerini kullanabilmek için dosyayı C:\Riot Games\League of Legends\Config\Champions\Irelia\Recommended altında kayıt edin.

Açıklama

Her rolde Irelia serime hoşgeldiniz.Öncelikle Irelia'nın en çok tercih edilip oynandığı koridor olan Top Lane yani Üst Koridor'dan başlıyorum.

Yetenekler

Ionia Coşkusu :Bütün engelleme etkilerinin süresini, yakındaki her bir rakip şampiyon için azaltır.

1 Şampiyon: %10
2 Şampiyon: %25
3 Şampiyon: %40

Uçarbıçak : Irelia hedefine vurmak için ileri atılır. Uçarbıçak hedefi öldürürse, bekleme süresi sıfırlanır ve 35 Mana geri kazandırır ve isabet etkileri uygular.

Hiten Stili : Pasif: Normal saldırılar 5/7/9/11/13 Can yeniler.
Aktif: 6 saniye boyunca, Irelia'nın normal saldırıları 15/30/45/60/75 gerçek hasar verir ve yenilenen Can miktarı iki katına çıkar.

Denge Saldırısı : Irelia'nın saldırısı dengeyi yakalayarak, hedefe hasar verir ve yavaşlamasını sağlar. Ancak, hedefinin Irelia'dan daha fazla Can yüzdesine sahip olması durumunda, darbe hedefi yavaşlatmak yerine sersemletir.

Hayalet Bıçaklar : Irelia, çağırdığı 4 ruh bıçağını fırlatır; bıçaklar fiziksel hasar verir ve deşip geçtikleri hedeflerden can sömürür.Irelia, şampiyonlara verdiği hasarın %25'i, minyonlara ve canavarlara verdiği hasarın %10'u kadar iyileşir.

Yeteneklerden biraz da ben bahsedeyim.Pasifimiz olan Ionia Coşkusu team fightlarda(takım savaşları) oldukça işimize yaramakta çünkü engellemelerin süresini azaltıyor ve %40 fazlasıyla işimize yarayacaktır takım savaşlarında ki koridorda bile %10 az bir süre değil.Uçarbıçak yeteneğimiz koridor safhasında minyon kesmemize yardım ediyor ve rakiplerle aramızı kapatmamızı veya rakip AD Carry,AP Carry'e yaklaşıp hasar vermemizi sağlıyor.İlk seviyede 50 mana istediği için ve Uçarbıçak ile bir rakip katlettiğimizde hem bekleme süresinin sıfırlanıp hem de 35 mana geri vermesi sadece 15 manaya bir minyon almamızı sağlıyor ve bu oldukça işimize yarayacaktır.Ayrıca Uçarbıçak yeteneğimiz auto attack(düz vuruş) etkisi gösterdiği için Hiten Stili yeteneğimizden ve Pırıltı pasifinden yararlanmamızı sağlıyor.Gelelim Hiten Stili yeteneğimize bu yeteneğimiz koridorda bize gereken Can Çalma'yı sağlayacak ve daha uzun süre kalmamızda yardımcı olacak ayrıca verdiği Gerçek Hasar bonusu da Tank karakterlere karşı bi adım önde olmamızı sağlayacak.Denge Saldırı yeteneğimizin olayı rakibe kitle kontrol uygulamak - tam olarak kitle kontrol sayılamaz çünkü tek kişiye uygulanıyor başka bir tabir bulamadım mazur görün - Denge Saldırısı'nı kullanmadan önce rakibinizin sizden fazla veya eşit can yüzdesine sahip olmasına dikkat edin bu nokta cidden önemli çünkü öbür türlü rakibi sersemletemiyoruz sadece yavaşlıyor.Gelelim karakterimizin ultimate yeteneğine Hayalet Bıçaklar.Ultimate yeteneğimiz 4 tane bıçak atmamızı ve deştiği rakiplere hasar vererek can çalmamızı sağlıyor bu yönden koridorda bizi hayatta bile tutabilir çünkü Hiten Stili açıkken Ultimate yeteneğimizi kullanmak 2 kat fazla can çalmamızı sağlar ve ne kadar minyonun ve şampiyonun içinden geçerse o kadar fazla can çalarız.Ultimate yeteneğimizin bekleme süresinin de oldukça düşük olması ayrık ittirmede veya koridor ittirmemizde yardımcı olacaktır.

İlk Vereceğimiz Yetenek

Oyun başlar başlamaz sakın ama sakın yetenek açmayın çünkü rakibimize göre açacağız yeteneğimizi ki bu da şöyle oluyor.Eğer rakibimiz ormancısına yardım ederken orman yaratığını tankladı ise E açmamız işimize yaramaz Q açmak daha rahat minyon kesmemizi ve kaçırmamamızı sağlar.Eğer rakibimiz orman yaratığını tanklamadı ise E açıyoruz bunun sebebi ise rakibimiz minyon almaya yaklaştığı zaman E yeteneğimizi kullanarak bedavadan hasar vermek.Rakibimiz minyon almaya geldiği zaman E yeteneğimizi kullanıyoruz rakip hem minyon alamıyor hem de hasar almış oluyor.İlk olarak asla W açmayın...

Koridor Safhasında Yapmamız Gerekenler

Irelia erken oyunda güçsüz bir karakterdir özellikle menzilli bir şampiyon var ise sıkıntı yaşar(Bkz. Kayle,Lulu,Lissandra vb.).O yüzden rakibinizi görmeden Irelia alırsanız sıkıntı yaşarsınız.6.seviyeye kadar pasif 6.seviyeden sonra daha agresif bir oyun tarzı sergilememiz gerekmekte.Yukarıda anlattığım gibi rakip minyon almaya geldikçe E yeteneği + düz vuruş ile dürtün zaten Musibet İksiri'miz de olacağı için rakibi sürekli dürtebiliriz yani hasar takaslarında her türlü biz önde çıkarız rakibimizde Musibet İksiri yok ise koridoru kendi adına tehlikeye atmış olur.İlk geri dönüşümüzde Pırıltı'ya yetecek kadar goldumuz var ise alalım çünkü Pırıltı ile Irelia ayrılmaz ikilidir.Eğer yok ise Ağırkan'ın alt eşyalarını alabiliriz çünkü ekstra mana bir işimize yaramaz - yarar fakat hasar açısından geri düşeriz tabii ki de 250 mana yerine 150 can ve 10 saldırı gücü bizi kat kat güçlendirir -.Baseden çıkarken de pembe totem almayı unutmayalım ki baskınlara karşı dikkatli olabilelim.Benim mainim Üst Koridor ve Dr.Mundo gelmedikçe Tutuştur tercih etmiyorum sebebi ise Alt Koridordaki olayları takip edip takımımız için iş yapabilmek sadece koridoru kendimiz kazanarak oyunu alamayız.Bottaki olaylara tepki verebilmek adına Destek oyuncunuzdan arka çalıyı totemli tutmasını isteyin beklemedikleri anda Teleport atarsanız Alt Koridor da kazanabilir...

Irelia'nın Counter Pickleri

1-Olaf : Ultimate yeteneği ile Denge Saldırısı yeteneğimizden kitle kontrol etkisi yemeyeceği için Irelia ile bizi biraz zorluyor ve erken oyundaki gücü de tartışmasız.

2- Jax : Jax'ın E yeteneği düz vuruşlarımızdan hasar almayacağı için ve E yeteneği ile kitle kontrol uygulayacağı için zorlayacaktır ama E yeteneğinden minyonlara Q yeteneğimizi atarak kaçabiliriz.

3- Pantheon : Pantheon'un pasifi Irelia için tam bir baş belası erken oyunda da Q yeteneği ile bolca dürteceği için ve pasifi ile oldukça zorlayacaktır bu yüzden W yeteneği ve pasifi yokken W yeteneğimizi kullanıyoruz.

4- Darius : Erken oyunda Darius'un gücünü bilmeyen yoktur sanırım.İlk seviyelerde Darius'a saldırırsak ki hasar takası amaçlı bile olsa ilk kan vermemizle sonuçlanabilir.

5- Renekton : Tam bir koridor kabadayısı olan Renekton epey bi zorlayacaktır erken aşamalarda pasifi tamamen dolu iken kombosunu yaparsa ve Tutuştur ile oynuyorsa kesinlikle kill alacaktır.E yeteneği ile bize yaklaştıkça E yeteneğimizi kullanarak kaçabiliriz.

Irelia ile Counterlayacağımız Şampiyonlar

1- Yasuo : İlk seviyelerde biraz zorlar ama 6 olduktan sonra rahatça alırız tek dikkat etmemiz gereken şey Yasuo'nun W yeteneği açıkken ultimizi kullanmamak.

2- Gnar : Menzilli olması dışında pek sorun yaşatmayacaktır.Mega iken de duvarlara yakın durmaz isek rahatça alabileceğimiz bir karşılaşma

3- Riven : Tam ct pick sayılmaz ama daha çok yetenek karşılaşması denebilir.

4- Vladimir : Erken oyunda iki karakter de güçsüz olsa da Irelia Vladimir'den daha güçlü ve zorlanmayacağımız karşılaşmalardan birisi.

5- Zed : Ultisini attığında E yeteneğimizi kullanarak ve minyonlara Q atarak kaçabileceğimiz için kombosunu tutturmakta epey zorlanacaktır.


 

Eşya Setleri

 

Diğer Ofansif Seçenekler

Malmortius'un Ağzı :Şuan Malmortius'un Ağzı çok güçlü bir eşya büyü direncim de olsun hasarım da istiyorsanız kesinlikle almalısınız.

Guinsoo'nun Hiddeti :Olayı biraz abartmak gibi oluyor ama Irelia'da iş yapacak bir eşya

Mahvolmuş Kralın Kılıcı :Rakipte kovalanması gereken bir şampiyon olursa alınması gerekebilir.(Bkz.Vayne)

Cıva Yatağan :Malmortius'un Ağzı'na oranla daha çok kitle kontrol silmeye yönelik QSS eşyası

Ölümün Dansı :Bu eşya Irelia'ya harika gidiyor pasifi nedeniyle Hiten Stili açıkken neredeyse karakteri ölümsüz yapıyor

Haşmetli Hydra :Hiç denemedim ama Off Tank kasıyorsanız işe yarayacak bir eşya


Defansif Seçenekler(Karşı Takıma Göre)

Ruh Gömleği :Pasifi can çalmayı da arttıracağı için ölmemeye bir adım daha yaklaşabilirsiniz

Banshee'nin Duvağı :Rakipte yemek istemediğiniz bir yetenek varsa veya rakip AP Carry tarafından yüksek hasar yemek istemiyorsanız almalısınız derim

Randuin'in Alâmeti : Yine rakibi yavaşlatmak için tercih edilebilecek bir eşya

Ölü Adamın Zırhı : Rakip kovalamak için gerekli bir eşya

Donmuş Yürek :Rakipte yüksek saldırı hızına sahip şampiyonlar var ise alınması gerekir(Bkz. Vayne,Draven)

Çivili Zırh : Düz vuruşlardan dürtülmemek istiyorsanız veya rakibinizde sadece auto attacklarına bel bağlamış şampiyonlar varsa alınması gerekir.

Demir Solari'nin Broşu :Bu eşyayı genellikle orman veya destek rolündeki şampiyonlar alır ama alan yoksa ve karşıda AP kompozisyon varsa bozmak için işe yarar


Çizme Seçenekleri

Merkür'ün Adımları : Rakibin kitle kontrolü oldukça fazla ise ve daha da kısa sürede kurtulmak isterseniz alın

Ninja Tabisi : Çivili Zırh gibi sadece düz vuruşlara bel bağlamış bir şampiyona karşı iseniz alın

Atiklik Çizmeleri : Rakibin yavaşlatması fazla ise(Bkz.Varus,Lulu,Lux) ve daha fazla move speed istiyorsanız alın

Savaşçı Çizmeleri :Olayı abartmaya devam etmek isterseniz deneyin 


Örnek Full Build

Üçlü Kuvvet : Irelia için olmazsa olmaz eşyamız Üçlü Kuvvet'tir

Sterak'ın Güvencesi : Rakibinizde Burst'e - ani hasar - yönelik şampiyonlar var ise(Bkz. LeBlanc,Lucian) bu anlık hasarı bozmak için tercih edilebilir.

Yeteneklerle İlgili Püf Noktalar

1- Uçarbıçak yeteneğiniz Hiten Stili ile kullanın Pırıltı da devreye girecektir ve kritik de gelirse rakibiniz yok olabilir.

2- Denge Saldırısı yeteneğinizi rakibin canı sizden çok iken kullanın.

3- Ultimate yeteneğiniz olan Hayalet Bıçakları kullanırken Pırıltı'yı oldukça etkili kullanmaya bakın 4 bıçak demek 4 kere pırıltıyı çalıştırmak demek.

4- Uçarbıçak ile minyon kesmekten korkmayın

5- Gank'lerden de Uçarbıçak ile kurtulabilirsiniz Sıçra büyünüzü kullanmanıza gerek kalmaz panik yapmayın 

 

 Yorumlar