3620 RP Hediyeli Yılbaşı En İyi Rehber Yarışması! Detaylar İçin buraya tiklayin .
Oyun Kazandıran Zed Orta koridor Rehberi
 
24
21
Toplam Oy: 45

Yetenekler

Rünler

Kabiliyetler

Eşya setleri

Eşya setini indir.

Bilgi : İndirdiğiniz eşya setlerini kullanabilmek için dosyayı C:\Riot Games\League of Legends\Config\Champions\Zed\Recommended altında kayıt edin.

Açıklama

Hepinize merhaba arkadaşlar geçen sezondan zed rehberim vardı 4000 görüntülenme falan almıştı ama güncelleme gereği duyup bunu yapıyorum

Rün tercihleri:

Biliyorsunuz midde ad şampiyon fazla alınmaz çoğunlukla ap şampiyonlar tercih edilir. Bende zırhı alıp 18. seviyede can rünü koydum ki herhangi bir ap karşısında daha rahat edebililelim. Zırh delme alma nedenimiz ise basit çünkü oyun içinde sürekli 1v1 veya 2v1 atıyor olucaksınız. Jungle veya toplane tank olması durumunda zırh delmeye ihtiyacınız olucak.

Eşya seçimleri:

Zed oynarken ve karşınızda ap varsa sihiriçen almak ZORUNDASINIZ. LeBlanc, Fizz vs. gibi anlık hasarı yüksek şampiyonlara skor vermenizi zorlaştırır. Hasar olarak geride kalabilirsiniz ama zedin taban hasarı yeterince yüksek olduğu için sıkıntı çekmezsiniz. Youmuu alma sebebimiz ise verdiği bekleme süresinde azalma, zırh delme, hasar ve aktifinden gelen saldırı hızı ve hareket hızı sayesinde hem rakip kovalamada ya da kaçmada çok iyi durumda olursunuz hemde 1v1 takaslarda sizi üstün çıkartır aktifi sayesinde. Drakthar alma sebebimiz ise verdiği yüksek saldırı gücü ve hareket hızı. Bu sayede ayrık ittirme yaparken(çok fazla ayrık ittirme yapmanız gerek) çok rahatlayacaksınız. Ayrıca düz vuruşunuzdan sonra devreye giren pasifi eksik cana oranla vurduğu için Youmuu+Düz vuruş+R+W+E+Q kombosu ile çıkartamayacağınz rakip ancak 400 zırhılı bir tank olabilir sanırım.Malmortius tercih etmemizin nedeni ise verdiği büyü direnci saldırı gücü ve zırh delme bunları alma nedenlerimiz anlatıım zaten.

Yetenek Geliştirmeleri: Sırasıyla Q E W şeklinde yanlış göstermiş olabilirim tabloda kusuruma bakmayın.

 

Yetenekler: LoL'ün sitesinden alıntı yapıyorum çünkü en iyi şekilde o anlatılıyor ama açıklayacağım.

Düşene Tekme :Zed'in, Can değeri %50'nin altına inmiş hedeflere yaptığı normal saldırılar, hedefin azami Can değerinin %6-10 kadarını ilave Büyü Hasarı olarak verir. Bu etki, aynı hedef üzerinde 10 saniyede sadece bir kez gerçekleşir. (Kule altı minyon kesmeyi kolaylaştırır ve Ani hasar vermenizi sağlar)

Keskin Shuriken :

Zed ve gölgesi bıçaklarını ileri doğru savurur ve geçtikleri hedeflere hasar verir.

Zed ve gölgelerinin fırlattığı shurikenlerin her biri, delip geçtiği ilk rakibe 70/105/140/175/210 (+90% ek Saldırı Gücü) fiziksel hasar, sonraki her ilave rakibe 42/63/84/105/126 (+54% ek Saldırı Gücü) fiziksel hasar verir.Aynı hedefe isabet eden diğer shurikenler, kendilerinden öncekilerden %25 daha az hasar verir. (Kısaca düz bi hat üstünde shuriken fırlatır ve shurikenler ilk hasar verdiklere rakiplere daha fazla hasar verirken bu hasar birim başına azalır. Yani siz ilk q ile ilk minyona 100 vurduysanız aynı shuriken arkasındaki minyona 75 vurucaktır.)

Canlı Gölge :

Zed'in gölgesi ileri atılır, 4 saniye yerinde kalır ve yaptığı büyüleri taklit eder. Zed bu yeteneği tekrar etkinleştirerek gölgesiyle yer değiştirir. Zed'in Saldırı Gücü pasif olarak artar.

Pasif: Fazladan %4/8/12/16/20 ilave Saldırı Gücü verir (+0).Zed'in gölgesi ileri atılır ve 4 saniye orada kalır. Canlı Gölge'nin yeniden etkinleştirilmesi Zed'in gölgesiyle yer değiştirmesine yol açar.Zed'in gölgeleri, yeteneklerini taklit eder. Bir yetenek aynı hedefe iki defa isabet ederse, Zed 20/25/30/35/40 enerji yeniler. Enerji, taklit edilen bir yetenek başına sadece bir kez yenilenebilir. (Bir gölge fırlatır ve o gölge siz q attığınızda Q, e attığınızda e atar. Q yu ya da E yi aynı rakibe hem gölge tarafından hemde kendi tarafından isabet ettirirseniz enerji yenilersiniz.)

Gölge Darbesi :

Zed ve gölgesi bıçaklarını çevirerek bir gölge enerjisi patlaması yaratır. Gölgenin hareketi yavaşlama etkisine sahiptir.

Zed ve gölgesinin vurduğu darbe, yakındaki rakiplere 60/90/120/150/180 (+80% ek Saldırı Gücü) fiziksel hasar verir. Zed'in Gölge Darbesi'nin isabet ettiği her rakip şampiyon, Canlı Gölge'nin bekleme süresini 2 saniye azaltır.Taklit Gölge Darbesi'nin isabet ettiği her rakip 1,5 saniyeliğine %20/25/30/35/40 yavaşlar.İki Gölge Darbesi'nin de isabet ettiği rakipler %30/37.5/45/52.5/60 yavaşlar ama fazladan hasar almaz.( Etrafına dönerek alan hasarı verir. E yi ne kadar fazla rakibe tutturursanız w nun bekleme süresi o kadar azalır. Eğer W e yaparsanız ve rakibe isabet ettirebilirseniz rakip yavaşlar.

Ölüm İşareti :

Zed arkasında bir gölge bırakıp hedef Şampiyona doğru fırlayarak, ona ölüm işareti koyar. 3 saniye sonra işaret tetiklenir ve Zed'in işaret etkin haldeyken verdiği hasarın belli bir yüzdesi kadar hasar verir.

Zed kısa süreliğine hedef alınamaz hale gelir ve bulunduğu yerde 6 saniyeliğine bir gölge oluşturur.Ardından, hedef şampiyona doğru atılır ve üzerine ölüm işareti koyar. İşaret 3 saniye sonra tetiklenerek 100% Saldırı Gücü + işaret etkin durumdayken Zed ve gölgeleri tarafından hedefe verilen tüm büyü ve fiziksel hasar miktarının %25/35/45 kadarına eşdeğer fiziksel hasar verir.Zed 0,5 saniye geçtikten sonra Ölüm İşareti'ni tekrar etkinleştirerek gölgesi ile yer değiştirebilir.( Rakibe atlar ve bir işaret koyar. İşaret 3 saniye sonra patlar ve siz işaret varken rakibe ne kadar fazla hasar verirseniz bu patlama o kadar kuvvetli olur.(Drakthar la benzer bi mekaniğe sahip.

Artıları:

Lane kaybetmesi çok zor.

Mobilitesi yüksek.

Ani ve yüksek bir hasarı var.

 

Eksileri:

Takım savaşında çok işe yaramıyor.

Kırılgan olabiliyor.

Rehberim burada sona eriyor arkadaşlar. Umarım yardımım dokunur sorularınız olursa yorumlara yazmaktan çekinmeyim İyi oyunlar.

 

 

Yorumlar