3620 RP Hediyeli Yılbaşı En İyi Rehber Yarışması! Detaylar İçin buraya tiklayin .
S7 ASHE REHBERİ
 
222
70
Toplam Oy: 292

Yetenekler

Rünler

Kabiliyetler

Eşya setleri

Eşya setini indir.

Bilgi : İndirdiğiniz eşya setlerini kullanabilmek için dosyayı C:\Riot Games\League of Legends\Config\Champions\Ashe\Recommended altında kayıt edin.

Açıklama

 Bu rehberimde Freljord'u yeniden kurmaya ant içmiş Ashe'i tanıtacağım.

  Pasifi Yavaşlatmadır bu sayede rakipler ne kadar hızlı hareket etsede bu sayede hızlarını azaltabiliyorsunuz, ayrıca kaçmaya çalışan rakipleri de bu şekilde kovalayabilirsiniz (W'deki yeteneği bu yavaşlatmayı iki katına çıkarıyor).

  Q'su Pürdikkat'tir ve genellikle benim ilk açtığım yeteneğidir (W'de açılabilir tabii) ve 4 yük biriktiğinde rakibe seri saldırı yapmanızı sağlar, yükleri biriktirmek için bir birime 4 defa vurmanız gerekir. Örneğin farm yaparken bu yükler birikir ve rakip sizi dürtmeye kalktığında rakibe 4 defa vurmaya gerek kalmadan karşılık verebilirsiniz. Ayrıca yükler birikirse kuleleri Q ile kesmenizi tavsiye ederim inanın daha seri yıkılırlar.

  W'si Yaylım Ateşidir, Ashe V şeklinde bir alana birden fazla ok atar ve bu oklar çarptığı ilk birimde kalır. Eğer şampiyona vuracaksanız okların önünde minyon olmamasına dikkat edin yoksa minyonlar bloklayacaktır. Genellikle çok kullanmadığım skilldir, sadece rakip kaçarken yada kaçmam gerekirken kullanırım.Çok fazla mana harcıyor.

  E'si Şahin Atışı'dır. Öncelikle şunu baştan belirteyim hiç bir saldırısal özelliği yoktur, yani rakiple çatışırken E atanlar var ve inanın sadece mana israfı, rakibe bir hasarı yok.Peki ne işe yarıyor bu, ne gereği var diyebilirsiniz ki bazen bende diyorum, hani bir oyunda maks 3-4 kere kullanıyorum oda haritada görmem gereken alanlar, toteminiz yoktur çimleri kolaçan edebilirsiniz, Baron yada Ejder'leri kontrol edebilirsiniz. Atılan bölgeyi 5 sn boyunca görünür kılar ve maks 2 şahin atışı birikir.

  R'si Büyülü Kristal Ok'tur şu oyunda doğru kullanıldığında oldukça faydalı olan nadir ultilerdendir. (Takımsal yararını düşünürsek.) Ashe'in bu yeteneği, okun aldığı mesafe kadar rakibi sersemletir, yani ne kadar uzaktan atılırsa rakip o kadar uzun süre sersemler. Bu ulti haritanın bir ucundan bir ucuna kadar bile gidebilir, duvarlara takılmaz, minyon yada orman canavarlarına değmez, böylece arada minyonlar varken bile rakibe atabilirsiniz. Ashe bu oku attığında "ok yaydan bir kez çıkar" misali dümdüz bir hatta bir rakibe çarpana, yada haritanın dışına çıkana kadar devam eder. Yasuo'nun Rüzgar Duvarı, Braum'un Kapı Gibi skilleri bu oku durdurabilir. (Gerçekten fail bir durum yani yasuo tek okunuza bakacakken bu duvarı sayesinde sizin son umudunuz olan o oku blokluyor ve gelip sizi kesiyor...) 

 

 Yetenekler bu kadar şimdi Ashe'e en yararlı destek herolarını bahsedelim, bildiğiniz gibi Ashe çok seri bir hero değil, vayne gibi bir oraya bir buraya gidemez. Bu yüzden AP suplardan ziyade TANK suplarla daha fazla verim alabilirsiniz.

1) Braum: Braumun pasifi bir rakibe vurduğunda rakip işaretleniyor, eğer Braum yada takım arkadaşları o işaretli rakibe vurmaya devam ederse bu işaret 4 adet olunca rakip donuyor. (Zaten Braum'da Freljord'lu bence en iyi sup bu yönden Braum.) Ve "Kapı Gibi" skili sayesinde tehlikeli saldırılardan kurtulabilirsiniz. "Yettim Gari" skili ise direnç ve zırh verir.

2)Leona: Leona'nın E si ve R'si rakibi sersemlettiği için bunuda oldukça tercih ediyorum.

3)Alistar: Alistar rakibe tos vurduğunda rakip duvara çarparsa sersemliyor, ayrca tank olmasına rağmen Can basabilen bir hero, ve rakipleri havaya kaldırabiliyor bu sayede çok kritik anlarda Ashe'i kurtarabiliyor.

4)Taric: Taric'de hem kalkanı olsun hemde E skilli sayesinde rakipleri sersemletme olsun oldukça iyi bir sup. Ayrıca R'si Ölümsüzlük abi :D daha n'olsun!

5)Shen: Oda Taric'le benzer R'ye sahip.

 

  Supportlarını da tanıttığımıza göre kaldı dizilecek itemler. İlk bitirelecek item Ebedi Kılıç, sonrasında Ashe yavaş kalmasın diye Savaşçı Çizmeleri, Ardından sürekli can sorunu yaşayacağınız için Kanasusamış'a gitmeniz iyi olabilir, Sonrasında hem hasar hemde saldırı hızı için iki itemden birini seçmeniz gerek ki bunlar "Fani Hatıratı" yada Dominik Efendi'nin Hürmetleri". Fani alırsanız rakip az bir canla kaçma sorunu olmaz çünkü rakibe ağır yara açarsınız kaçsa bile yara yüzünden ölebilir, Dominik alırsanız rakibin canını azalttıkça vurduğunuz hasar artacak (%15' e kadar çıkabilir bu extra hasar) ve verdiği zırh delme sayesinde karşınızda tankları dahi eritebileceksiniz. Diğer item olarak savunma tercih edebilirsiniz ama supunuz tank olursa çok gerek olmuyor direk fazladan hasar veren itemlere gidebilirsiniz. Ve hatırlatma, Ashe'te Runaan'ın kasırgasına gidenler oluyor, inanın yaylım ateşi sayesinde o tieme gerek yok, alırsanız bile oyun ilerleyince ve tf maçları artınca alın ki aynı anda birden fazla rakibe vurun, onun dışında başta Runaan'a gitmek hem para hemde güç kaybı. Runaan yerine statik alsanız daha faydalı olur inanın. Ashe Rehberim burada son bulmuştur, faydam olduysa ne mutlu bana, beğenirseniz çok mutlu olacağım.

Yorumlar