3620 RP Hediyeli Yılbaşı En İyi Rehber Yarışması! Detaylar İçin buraya tiklayin .
(S7) Shaco ap , hybrid, ve tank üst koridor p win rate , detaylı anlatım.
 
3
2
Toplam Oy: 5

Yetenekler

Rünler

Kabiliyetler

Eşya setleri

Eşya setini indir.

Bilgi : İndirdiğiniz eşya setlerini kullanabilmek için dosyayı C:\Riot Games\League of Legends\Config\Champions\Shaco\Recommended altında kayıt edin.

Açıklama

Merhaba arkadaşlar ben tr sunucusunda shaco main olarak oynayan birisiyim, Kümem gold ve shaco ile %70 win ratem var. Sizlere bu şampiyonun püf noktalarını ve nasıl lane ezilip takıma faydalı olunacağını anlatacagım.

Öncelikle tr serverında özellikle düşük elolarda shaco seçtiginiz zaman sizlere önyargıyla yaklaşacaklardır "shaco ne mq" gibisinden. Öncelikle onlara asla cevap vermeyin hatta oyuna girdiginizde size sataşan oldugu zaman susturun.

Şampiyona gelecek olursak, shaco gerçekten oynaması beyin gerektiren bir herodur, yani yasuo gibi farm kasamaz early gücü yoktur özellikle sezon 7 den sonra gelen nerfler sonucu "e" yeteneği dürtme yetenegi olarak kullanılamıyor, full candaki hedeflere cok az vuruyor, dürtmeden cok son vuruş aracı olarak kullanılıyor. 

Şampiyonumuzda ilk w yeteneğini açıyoruz, eğer kırmızı güçlendirme üst koridora denk geliyor ise ormancınızdan kayacılları almak için izin isteyin cünkü koridora 2 level gitmeniz cok ama cok kolay. Başlangıç iteminiz eğer kayacılları alıyorsanız , doran yüzüğü +2 can iksiri , ya da kara mühür + 3 pot/1 doldurulabilir iksir. Eğer lanede cok dürten bir şampiyon varsa karşınızda ve eğer kayacılları alıyorsanız kara mühür +3 pot başlamanız sizin açınızdan iyi olacaktır. 

Shaco koridoru ittigi zaman kazanan bir şampiyondur, çünkü kutularınız var ve kutular sayesinde gank yedikce sizin işinize yarayacaktır. Tabi bu da kutuyu rastgele koyarak olmaz. Koridora ilk gittiginizde karşınızdaki şampiyon menzilli degil ise minyonların arasına girin ve onu kışkırtın, eğer size saldırırsa yaklaşırsa altınıza bir kutu bırakıp kendi minyonlarınıza dogru yürüyün, bu şekilde sizin minyonlarınız ona saldıracak ve karşınızdaki adam dönmeye calıstıgında kutunun korkutmasını yiyecek ve ilk takası almış olacaksınız.

Eğer sizinle takasa girmiyorsa , koridorunu itmek için 1 kutu bırakın minoyn arasına , tabi bu kutu bırakmayı karşınızdaki adam düşük canlı bir minyonu kesmeye gelirken yapın ki farm kaçırsın. Koridoru ittirdikce nehirin bitişine yani iki duvarın arasına kutularınızı yavaşca koymaya başlayın. unutmayın kutunuz olmadan lane itmeniz zor olacaktır , o yüzden arada bir minyonların arasına da kutu koymayı unutmayın. Sürekli olarak arkanızı kutularla korumaya alın. nehirde bulundurdugunuz kutular düz bir çizgi şeklinde iki duvarın arasını çit gibi kapatsın, Eğer karşınızdaki adam saldırırsa canınız azaldıgında oraya dogru yemleyin, eğer gank yerseniz karşı ormancı kutuların arasına girdigi an bir de arkasına bırakın , bu sayede bir korkutma tam bittiginde geldigi yoldan dönmek için uğraşacak ve ikinci korkutmayı yiyecektir.

7. sezonda shaconun cok büyük sorunları var , örneğin görüş veren itemler (draktharr , arayıcı, kontrol totemi) .Evet ben bu durumdan cok şikayetciyim, şampiyonun bütün potansiyelini bitiren dengesiz bir item olmuş, ama bunun da üstesinden gelinebilinir. Zaten cooldown odaklı kasacagınız ve w skillini uplayacagınız için, kutuları kademe kademe koymaya başlayacaksınız oyun ilerledikce. Yani 2 -3 tane nehir girişine, 2 tane kendi arkanıza, 1-2 tane de çalılara. Bu sayede sizi counterlamak için kontrol totemi koyduklarında bir bölgeniz gidecek fakat diğer 2 bölgeniz hala kullanılabilir olacak. Ayrıca karşınızdaki adamın kontrol totemi oldugunda onu çalıya yemleyn az can ile, durdugunuz çalıya 1 kutu arkasındaki çalıya ise 2-3 kutu yerleştirin. Rakibiniz size saldıracak ve sizi o bulundugunuz çalıya yemlediginizi düşünecektir. Ama "bir zeki sen misin len mq " diye düşünüp bulundugunuz çalıya kontrol totemi atacaktır ve bir tane kutuyu görüp devam edecektir saldırmaya. asıl kutuları bulundurdugunuz çalıya kaçtıgınızda ise arkanızdan geldigi takdirde 2-3 kutu oldugu zaman rahatlıkla ölecektir.

Shaconun cok sözle anlatılabilecek bir şeyi yok. Çünkü karakterde "playz"leri oyuncu yaratıyor, zedin kombosunun formülü vardır yasuonun rivenin fioranın hepsinin vardır fakat shaconun öyle bir formülü yok. Ad de olsanız earlyde kutuya dayalısınız . Oynadıkca ustalaşacak ve daha iyi yemlemeye başlayacaksınız. Zamanla lanenizi ittirdiginizde 1v3 atabilecek potansiyele erişeceksiniz. Bütün olay kutuda ve karşıyı iyi yemlemede. 

Tabi 2-3 itemden sonra karşıdaki kırılgan şampiyonları tekleyebilecek düzeye ulaşırsınız. O itemler ise lich bogan ve hextech roketkemer. 
Kombomuz ise basit, önce avınızı görüyorsunuz, avınıza onun görmeyeceği en yakın yere gidiyorsunuz ve oradan arkasına q atıyorsunuz, q attıktan sonra onun yürüme yoluna w bırakıp hemen hextech roket kemeri kullanıp düz vuruşla vurduktan sonra tutuştur + e kullanıyorsunuz. 


Rünlerimiz, Hybrid rün , bunun sebebi shaconun ad yi de ap yi de kullanmasıdır. ap shacoya da bu rünle girebilirsiniz ad shacoya da . Yıldırım kabiliyeti cok önemli çünkü bir suikastci olarak anlık hasara dayalısınız . 

Match-uplara gelirsek:

Shaconun zorlandıgı şampiyonlar:
Maokai
Nasus
İlloai
Jayce
Kennen
Riven(aslında bunu counter saymıyorum ama yeni başlayanlar için cok güclü bir counter)

Maokai: Klasik taktikle nehir girişini kutulayın. Onunla takasa girmekten kacının, koridorunuzu itip baskın yemeye calısın ve kutularınızla karşı ormancıyı da maokaiyi'de kesmeye bakın. İtem olarak pırıltı /hextech altıpatlar/ bunlardan birini aldıktan sonra lanetli maske alın. Üzerinize w ile gelmeye calıstıgında cok hızlı bir şekilde kutularınızın bulundugu yere q atarsanız maokai w'sinden cıktıgı zaman bir anda kendini kutuların arasında bulacaktır , ve orada savaşabilir onu öldürebilirsiniz. 

Jayce: İyi bir jayce oyuncusu sürekli olarak sizi dürter, ve çekiç formuna cok az geçer. Bunun çözümü ise kutularınıza çekmek için psikolojik baskı kurmak ,mesela ustalık ifadesi göstermek, taunt atmak dans etmek , bunları canınız az iken kutularınız arasında yaptıgınızda cogu zaman free kill diye düşünüp atlayacaktır. Eğer atlamıyor ise, karşı ormancının redini bluesini çalmaya bakın, tabi bunu totemleyerek yapın yani gidip 10dakika beklemeyin ormanda. 

Riven: Müthiş yeni başlayan shaco counteri, 2 tane stun 4 tane ileri atılması olan bir şampiyon. 1 levelda kutuyu minyona atmayın. arkanıza atın. ardından. 2.kutuyu minyona atın ve bir arkaya bir öne kutu atarak laneyi yavaş yavaş ittirin. sonrasında kutularınızı bir arkaya bir öne 2 nehire şeklinde level atladıkca cooldown kastıkca artırın. ilk iteminiz hextech altıpatlar olsun ardından direk zhonya alın . Üstünüze geldiginde altınıza bir tane kutu bırakın canınızı iyice azaltınca hızlıca ultinizi basıp zhonya kullanın. siz zhonyaya girerken riven klonunuzu kesmiş olacaktır ve siz zhonyadan cıkana kadar hem klonun ölümünden dogan 3 kutu hem de zhonyadan önce attıgınız bir kutudan hasar ve korkutma yiyecektir, ve 4 kutunun hasarı riveni 2-3 saniyede öldürmeye rahatlıkla yeter.

Nasus : iyi oynuyorsa hiçbişekilde ezme şansınız yok , savaşamazsınız nasus ile. onun yerine karşı ormanı düzenli olarak basın, orta koridorunuza baskınlar düzenleyin, yani takımınızı kastırın.

Kennen: Mana problemi olmayan sürekli uzaktan yıldırım atan bir fare var ise karşınızda, ilk hextech altı patlar ardından pırıltı + zhonya alın. pırıltı + hextech altıpatlar varken arkasına q atıp bir tane vurun rahatlıkla yarı canını indirecektir bu saldırı kennenin, ardından e fırlatıp altınıza kutu bırakın ve geri cekilin, bunu düzenli olarak dürtülmeden yaparsanız 3. 4. yapışınızda öldüreceksinizdir. Tabi nehir girişini kutulamayı kıcınızı saglama almayı unutmayın!

İlloai : Yine cok zor bir karşılaşma. Tavsiyem cok agresif olmayın. lane i sürekli ittirin, onu kutularınıza cekmeye calısın. Onu kesmeniz zor olacaktır , fakat karşı ormancı size gank atıp 2-3 kutunuza yakalanırsa o zaman avantajınız olacaktır. Bu yüzden illoai ile fight atmamaya calısın, bırakın klonunuz kutunuz kessin kesebiliyorsa . Aksi takdirde yakınına girdiginiz anda sizi öldürebilir.

Yorumlar