3620 RP Hediyeli Yılbaşı En İyi Rehber Yarışması! Detaylar İçin buraya tiklayin .
S7 SONA REHBERİ
 
159
11
Toplam Oy: 170

Yetenekler

Rünler

Kabiliyetler

Eşya setleri

Eşya setini indir.

Bilgi : İndirdiğiniz eşya setlerini kullanabilmek için dosyayı C:\Riot Games\League of Legends\Config\Champions\Sona\Recommended altında kayıt edin.

Açıklama

Sona, yetenek (ap) destek herosudur, başta 400 ila 500 arası bir can havuzu vardır. Bu yüzden aşırı kırılgandır. Bu oyunun ilerleyen safhasında geçerliliğini yitirir zira vereceğim itemlerle orta lanede bile oynayabilecek bir Sona ortaya çıkacak. 

Sona'nın yetenekleri:

 

(PASİF) Baskın Akor :Sona 3 defa büyü yaptığında bir sonraki normal saldırısı fazladan büyü hasarı verir. Ayrıca Sona her yetenek kullandığında rakip yetenekten belirli efektler alır.

(Q)        Cesaret İlahisi : Sona bu yeteneğini açtığında en yakındaki iki birime hasar vererek (rakip şampiyonlar öncelikli) kendisine ve takım arkadaşına saldırı gücü verir. Bunu ADC'nizin kritik vuruşuyla birleştirmeye çalışın, +700 den fazla hasar vurdurtabilirsiniz. Ayrıca bu yeteneği kullandıktan sonra rakibe vurursanız sizde fazladan hasar verirsiniz.

(W)       Metanet Aryası : Sona kendisinin ve harenin içindeki takım arkadaşlarının canlarını belirli bir oranda yeniler, ayrıca bir kaç saniyelik kalkan verir. Eğer Sona bu yeteneği kullandıktan sonra rakibe bu yetenek yüküyle vurursa pasifi devreye girer ve birkaç saniye için rakibin saldırı hasarını düşürür.

(E)        Sürat Şarkısı : Bu yetenek sayesinde Sona, kendisine ve takım arkadaşlarına hareket hızı sağlar, ayrıca bu yeteneği pasifiyle birleştirir ise rakibin hareket hızını da düşürür.

(R)        Kreşendo : Sona belirtilen yöne bir müzik dalgası yollayarak dalgaya yakalanan rakipleri dans etmeye zorlar. Dansa zorlanan rakipler bu dans süresince hareket edemez, saldıramaz, sıçra gibi büyüler kullanamaz. 

 

Eşya Setleri

Başlangıç

Büyü Hırsızının Marifeti : Bu item sayesinde rakibe saldırdıkça size belirli bir oranda altın gelecektir. 

Peri Tılsımı : Sona ap bir destek olduğu için mana ihtiyacı çok olacaktır, oyunun erken safhasında bir çatışma yaşanırsa mana sıkıntısı yaşayabilirsiniz.

Totem Uğuru (Ziynet) : Çimlere yada bir bölgeye görüş sağlar. Alt nehirdeki çimlere koyularak baskınları önceden fark edebilirsiniz.


Oyunun Ortaları

Tanrıça'nın Gözyaşı : Bu oyun başında size arıza yaratacak Mana sorununu çözecektir.

Yasak İdol : Kefaret'e hazırlık, ayrıca mana yenilenmesi açısından iyidir.

Kefaret : Kefaret kullanıldığında rakip birimlere 250 büyü hasarı verir, ayrıca alanın içinde kalan takım arkadaşlarınında büyük oranda canını yeniler.

Antik Dönüştürücü : Rakipten hasar yediğinizde bu size mana olarak döner.

Keşiftaşı : Çabuk biten totemlere bir nebze çözüm olabilir.


Oyun Sonlarına doğru

Kızgın Buhurdanlık : Yakınlarındaki takım arkadaşlarına belirli oranda zırh ve direnç sağlar.

Zz'Rot Kapısı :Bu oyunun en sonlarına doğru almanızı tavsiye ettiğim bir itemdir. Özel olarak aktif edildiğinde içerisinden bir kaç saniyede bir hiçlikten haşereler gelir. Koridorda minyon üstünlüğü sağlamak yada rakip takımın üssüne dayandığında kulelere saldırması için kurabilirsiniz. rakip birimler bu kapıyı süresinden önce parçalayabileceği için odaklanamayacakları yada görmeyecekleri bir konuma yerleştiriniz.

Ohmyıkıcı : Rakip takımın kulesinin altında saldırdığınızda kuleyi bir süre mühürleyerek hasar vermesini engeller, böylece rakipler kule altında o kadar da güvenli kalmaz.

Kefaret : Yukarıda anlatmıştım.

Muhafızların Gözü : Keşiftaşının bir üstüdür, fazladan bir totem daha vererek 4 totem sağlar, 2 de kendi totemleriniz toplam 6 toteminiz olur.

Zeke'nin Habercisi : Takım arkadaşınızdan birini mühürleyerek onun nerede olduğuna dair küçük beyaz bir ok gösterir. Ayrıca mühürlenen takım arkadaşına zırh direnç gibi avantajlar sağlar.

 

 

SONA'DA 5 ALTIN TAVSİYE:

1-) Sona başta kırılgandır, rakip bunu fark ederse size odaklanacaktır. Rakiplerin menzilinde durmamaya çalışın.

2-) Kefaret kullanıldığı an gelmez, 3 sn gibi bir bekleme süresi vardır. Zamanlamaya dikkat edin. Ayrıca rakibe verdiği zararın 2 yada 3 katı takımına can gibi büyük bir fayda sağlar. Takımın için saklamak daha doğru olabilir. 

3-) Orta koridordaki takım arkadaşınız Veigar, Ahri, Lux gibi AP ağırlıklı bir hero değilse, ormandaki arkadaşınızdan mavi salmasını isteyin, aksi takdirde mana sorununuz sıkıntı yaratabilir.

4-) Takım arkaşınız 3 level olana kadar pasif kalmaya çalışın,ayrıca Q 'yu rastgele kullanmayın, farm bozabilirsiniz, yada killer sizde kalabilir.

5-) Ultiniz çok hayati değer taşır. İsraf etmeyin, doğru ana kadar saklayın. Karşı ormancıdan baskın yediğinizde kaçmak için kullanmanız gerekbilir. Kullanırken doğru açıyı yakalayın ve olabildiğince çok rakibe isabet ettirin.

 

  Okuduğunuz için teşekkürler.


Yorumlar