3620 RP Hediyeli Yılbaşı En İyi Rehber Yarışması! Detaylar İçin buraya tiklayin .
Metanın En Güçlü Ormancılarından Olan Galio Sizi Zafere Taşıyacak!
 
4
6
Toplam Oy: 10

Yetenekler

Rünler

Kabiliyetler

Eşya setleri

Eşya setini indir.

Bilgi : İndirdiğiniz eşya setlerini kullanabilmek için dosyayı C:\Riot Games\League of Legends\Config\Champions\Galio\Recommended altında kayıt edin.

Açıklama

  Merhaba arkadaşlar,

beni eskiler bilir. Önceden yaptığım rehberleri okuyan varsa ne mutlu bana. Galio' yu tanıtacağım. Başlayalım.

Öncelikle eşyalara değinmek istiyorum.

Eşya Setleri

Başlangıç

 : Eğer ormanda zorlanacağınızı düşünüyorsanız iksir yerine 3 adet can iksiri satın alıp sonra iksire dönüş yapabilirsiniz. İksiri musibet iksirine yükseltiyoruz haberiniz olsun.


İlk Bitirilecekler

Efsun: Yanardöver : Bir çok oyun oynadım ve söylemem gerekirse bu eşyadan sonra ölmesi aşırı zorlaşıyor. Attığınız baskınlarda her türlü tanklama işleri için kullanıyoruz. Totemlemeyi oyun boyunca yapın ve karşı ormanı totemleyin. Unutmayın görüş avantajı çok şey kazandırır.

Sürat Çizmesi : Alalım bi zahmet.


Karşı Takım AP Olarak Yoğunsa

Merkür'ün Adımları : Arkadaşlar bu eşyayı tercih de  etmeyebilirsiniz, size kalmış. Karşı takımda rahatsız edici yetenekler (sersemletme, kışkırtma vs.) varsa alın. Olmazsa Ninja Tabisi' de alabilirsiniz.

Ruh Gömleği : İncelerken fark ettim, ciddi can yenilenmesi sorunları var karakterin. Orman dönerken ilk başlarda canınız çok iner oynayınca fark ediceksiniz. Verdiği yüksek miktarda can yenilenmesi ile ikinci eşya olarak tercih ederseniz işinize oldukça yarar.

Banshee'nin Duvağı : Hem yetenek gücü olsun hem büyü direnci olsun işimize yarayan bir eşya.

Buzdoğan Eldiven : Eşyanın pasifi ve bizim pasifimiz birleşince (Rakibe "e" atıp pasifinizle düz vurduğunuzda hem yavaşlıyor hem de bir miktarek hasar veriyor.) oynanışı zevkli hale getiren bir eşya. Ayrıca %20 bekleme süresinde azalma işimize yarayacaktır çünkü karakter tamamen yeteneklerine bel bağlıyor. Bekleme süreleri düşünce daha işlevsel olacaktır. [ARKADAŞLAR: Yetenekleri altta tanıtıyorum isterseniz alta gelip okuyun sonra buraya geri dönersiniz.)

Randuin'in Alâmeti : Rakip nişancılara karşı aldığımız eşya.


Karşı Takım AD Olarak Yoğunsa

Ninja Tabisi : Tabiri caizse "Olum karşı adc kastı ne yapıcaz ya?" sorularının cevabı gibi eşya. 

Günateşi Pelerini : Uzun savaşlarda ek büyü hasarı ve verdiği yüksek can miktarıyla iş görüyor.

Setteki diğer eşyaları yazmadım genel olarak üstteki eşyaları koymuştum zaten. Bu arada eşya sıralamaları tamamen size kalmış. Bu konuda esneksiniz ama iyice düşünün derim.

Rünler

Gelişmiş Yetenek Gücü Damgası : Hasar işimize yarayacak.

Gelişmiş Zırh Mührü : Savunma işimize yarayacak. Özellikle erken oyunda.

Gelişmiş Büyü Direnci Nişanı : Üsttekiyle aynı tabirde.

Gelişmiş Can Artışı Cevheri : İlk alacağımız orman eşyası ile birlikte karakter ölümsüz oluyor birnevi.

Gelişmiş Can Yüzdesi Cevheri :Üsttekiyle aynı tabir ....

Yetenekler

Ezen Darbe : Arkadaşlar, normal saldırımız alan hasarına dönüşüyor ve orta miktarda büyü hasarı veriyor. (Alan içindeki herkese aynı hasarı verir.)

Savaş Yelleri : İki yandan hortum müsvetteleri yolluyoruz ve ortada birleşip ek hasar vurmaya devam ediyor. Yerinde duran orman kamplarına baya vuruyor tabiki.

Durand Kalkanı : Eski oyuncular bilir, eski ultisinin benzeri diyorum. Eski ultiyi falan bilmeyenler için söyle açıklayayım: Yeteneği kullandığınızda Galio, etrafında bir alan yaratır ve W' ya basılı tuttuğunuz sürece bu alan büyür. Elinizi W' dan çektiğiniz zaman bu alanın içindeki herkes size vurmaya başlar. Ne kadar uzun basılı tutarsanız o kadar uzun süre vururlar. Kışkırtma kısaca. Ancak endişe etmeyin çünkü siz dağ gibi bir tanksınız! Bu yetenek oyun çeviren bir yetenek. Takım savaşında 5 kişiye tutturduğunuzda savaşı bir anda tersine çeviriyorsunuz. Oyunun hilesi gibi resmen ... Canı az olan bir takım arkadaşınızı kurtarırken de çok işe yarıyor. 

Adalet Yumruğu : Baskınlarda kullandığımız güzel bir yetenek. Galio, bir miktar geri gelir ve 10 katı kadar ileri atılır. Şunu söylemeden edemeyeceğim: Sağlam hasarı var!

Kahraman Dalışı : Shen ultisinin daha gösterişli, daha güzel, daha işlevsel hali diyebiliriz. Baskınlarda, takım savaşlarında, takım arkadaşını korumada bir numara. Yeteneği öve öve bitiremedim biliyorum, artık açıklamaya geçeyim. Bir takım arkadaşınızın üzerine gelip R' ye basıyorsunuz ve yeteneği kullandığınız şampiyon belli bir %(yüzde) ile hasar azaltma kazanıyor. Hemen ardından havalanıyor ve yeteneği kullandığınız takım arkadaşınızın yanına uçuyor. Yere indiğinde baya büyük bir alandaki herkesi havaya savurup büyü hasarı veriyor. (Pek fazla vurmuyor ama aşırı işlevsel. Hasar vurmak için kullanmayın derim ama yine de siz bilirsiniz.)

 

  TAKIM SAVAŞLARININ FEDAİSİ GALİO NASIL OYNANIR?

  Arkadaşlar, orman rolünde oynuyoruz. Yaratık kamplarını; pasifimiz, Q' muz ve E' miz ile kesiyoruz. Yetenekleri çok fazla mana tüketiyor şampiyonun. Ama orman eşyası yardımcı oluyor bize bu konuda. 

  Baskınlara gelecek olursak, E ile aralarına atılıp hızlıca W kullanıp basılı tutabildiğimiz kadar basılı tutuyoruz (aman dikkat, rakip sıçra atıp kaçmadan önce tuşu bırakın fazla uzun basılı tutmayın!) ve rakibi kışkırtıyoruz, bu arada takım arkadaşlarınız rakibe hasar vermeye başlayacaklardır. Siz de Q atıp ekstra hasar verip skoru çıkartabilirsiniz.

  Takım savaşlarına gelicek olursak, savaşı E yeteneğimizle araya girip W basarak da başlatabiliriz. Takım arkadaşımız zor durumdayken ulti atıp da başlatabiliriz. Hangi durum uygunsa ona göre davranın benden demesi. 

  Rakip odağı üzerinizde değilken W yeteneğimize basılı tumaya başlıyoruz sonuna gelince bırakıyoruz ve bir bakmışız 3-4 kişiyi kışkırtmışız. Sonra ne oluyor şunu söyleyeyim. Takımınız hızlıca toparlanıyor ve skorları tek tek alıyorsunuz. 

  Bunların dışında en çok kullandığım kombolardan biri ise ulti yeteneğini kullandıktan sonra hızlıca E basıp adamı havaya savurmak ve hemen ardından W yeteneğine biraz basılı tutup adamı kışkırttıkmaktır. Sonra Q yu basarsınız zaten. Ama sakın diyim heyecan yapıp yetenklerin sırasını karıştırmayın. Sıra çok önemli. Ama bu komboyabağlı kalın da demiyorum. Bazı durumlar çıkar değişiklik yapmak zorunda kalırsınız.

  OP Rehberci' den saygılarla... 

 


Yorumlar