3620 RP Hediyeli Yılbaşı En İyi Rehber Yarışması! Detaylar İçin buraya tiklayin .
Katarina YG (AP) Rehberi
 
7
3
Toplam Oy: 10

Yetenekler

Rünler

Kabiliyetler

Eşya setleri

Eşya setini indir.

Bilgi : İndirdiğiniz eşya setlerini kullanabilmek için dosyayı C:\Riot Games\League of Legends\Config\Champions\Katarina\Recommended altında kayıt edin.

Açıklama

Katarina uzun süre League Of Legends oynayan bir çok oyuncunun satın aldığı herolardan biridir. Benim aldığım ilk hero idi. Muhtemelen karşınızda oynayan birisi sizi gerçekten hezimete uğratmıştır ve siz de bir denemek istemişsinizdir. Ben de bunları göz önünde bulundurarak oyunun en renkli karakterlerinden biri olan Katarına hakkında bir rehber hazırlamak istedim.

Skiller

-Varocity : Katarina her kill ve ya assist kazandığında bütün cooldownları 15 saniye düşer ve 25 ekstra gold kazanır. Bu şu demek. Üst koridordasınız. Takım arkadaşınızla rakiplerinize saldırdınız bütün skillerinizi kullandınız ve birisi öldü. Artık ilk 3 skillinizi o an kullanabiliyorsunuz ve ultiniz yaklaşık yarıya inmiş oluyor. Akabinde bir sonraki rakip beklenmeyen iki skill ile rahatça öldürülüyor. Detaylandıracağım daha sonra.

- Sıçrayan bıçak : Katarina bir hançer fırlatır ve skill levelimize göre 2 den başlayarak 1'er 1'er artan rastgele hedeflere hasar veririz. Oyun başında bizi koridorda tutan yegane skillimiz. Rakiplere hasar vermek çok da zor değil.

- Sinsi çelik : Q ve E skillinize ekstra özellikler veren ve Katarina'nın düz saldırılarında ekstra hasar vermesini sağlayan bir skill. Bouncing Blade bu skill aktifken kullanıldığında her bir sonraki sekmede daha az hasar vermek yerine aynı hasarı verir. Ayrıca hasar alan rakipler P daha az health yenilemeye başlarlar. Bu etki 2-3 saniye sürüyor. Shunpo da ise kullanıldıktan sonraki 3 saniye boyunca Katarina'nın daha az hasar almasını sağlıyorsunuz. Ayrıca rakibinizin arkasında belirirsiniz. Gereksiz bir ayrıntı gibi duruyor ama çok küçük zaman dilimleri dahi önemli. Burayı da detaylandıracağım.

-Shunpo : Katarina hedefe ışınlanır ve eğer hedef rakipse ona hasar verir. Kaçarken, kovalarken, farmlarken vb. birçok aktivitede işimize yarayabilen üstün bir skilldir. Doğru kullanmak biraz yetenek, biraz da tecrübe gerektirir. Detaylandıracağım.

- Ölüm çiçeği : Katarina bir konsantre haline girer ve etrafındaki en fazla 3 rakip champiyona 3 saniye boyunca hançerler fırlatır. Katarina'yı Katarina yapan skill budur. Katarina'dan bu skill sebebiyle korkulur, kaçılır. Detaylandıracağım bunu da.

Skillerimiz gördüğünüz gibi ekstra bilgi isteyen skiller. Bu da demek oluyor ki Katarina bilinmeden oynanabilecek bir karakter değil. Oynanış kısmı biraz uzun olacak gibi duruyor ama olsun. Uzun uzun açıklayalım bakalım.


Artılar Ve Eksiler.

Mana gerktirmeyen bir şampiyon. 
Kısa zamanda inanılmaz rakamlarda hasar verme. Katarina doğru zamanda doğru yerdeyse kesinlikle öldürür.
Belki de oyundaki en işlevsel skille sahip.
Zaman zaman üst  koridorda da gördüğümüz bir şampiyondur.
Biraz geç de olsa koridor hakimiyeti kazanmanız mümkün.
Ultimiz ve Q hem Yetenek gücümüze hem de Hasar puanımıza göre artıyor. 

- Etkili oynamak ciddi anlamda çok zor.
- Çok fazla kırılgansınız.
- Takımınızda kim olursa olsun, kim feedlenmişse feedlensin ilk odaklanılan kişi siz olursunuz. (İstisnasız.)
- Ultinize çok bağlısınız bu nedenle o aktif olana kadar pek de etkin değilsiniz.


Oynanış.

Erken Oyun

Katarina zor bir karakter. Bunu yineledikten sonra başlıyorum. Ultimiz her şeyimiz bu nedenle level 6 olana kadar agresif oynamak bizi hüsrana uğratacaktır. Öldürebildiğiniz kadar minion öldürmeli, durabildiğiniz kadar koridorda durmalısınız. Bariz kill olan rakipleri avlamak konusunda da tetikte olun. Erken oyun ile ilgili söyleyebileceğim neredeyse başka hiç bir şey yok. Çünkü tekrar söylüyorum ki ultimiz her şeyimiz. 6. seviyeye ulaştığınızda Katarina için uzun bir orta oyun safhası başlamış demektir.

Orta Oyun

Katarina şuan oyunda belki de en tehlike arz eden karakter. Teorik olarak bakarsak bir kaç karakter dışında bütün karakterleri öldürebilecek güçtesiniz. Ancak bu güçlü rakamlar hassas bir pratik uygulama gerektiriyor ki Katarina oynayabilen ve oynayamayan kişiler burada ayrılıyor. Sıçrayan bıçak kullanmak pek de maharet gerektiren bir yetenek değil. Sadece biraz konum ayarlamanız gerekiyor ki 1-2 fazla rakibe daha vursun. Ancak bu ekstra rakama koridorda değilseniz ihtiyacınız olduğunu da söyleyemem. O yüzden burayı çok detaylandırmadan devam ediyorum. Shunpo sizi her nerede bir savaş varsa oraya ışınlayan bir büyü. Ancak öyle bir zamanda kullanılmalı ki siz rakiplere saldırmak niyetindeyken bir anda onlara yem olmayın. İşte yetenek ve tecrübe gerektiren kısım sanırım burası. Bu skill ile savaş alanına girip ultimizi açacağımız için az sonra gelecek 3 saniye bizim için belki bir veya bir kaç rakip katletmek olarak geri dönebileceği gibi dikkat etmezseniz ölümünüze de sebep olabilir. Burada dikkat etmemiz gereken faktörlerden birisi rakibin sizi susturmaması. Siz ultinizi açtığınızda kilitlenirseniz, geriye fırlatılırsanız, susturulursanız, korkutulursanız ya da daha genel halde bulunduğunuz noktayı değiştirmek zorunda bırakılırsanız ya da kendiniz hareket ederseniz; ultiniz bozulur. Yani bütün oyun boyunca belki kullanacağınız 10 ulti ki o da 30 saniye yapar; sizi vezir de yapabilir, rezil de. Bu durum Katarina oynayan oyuncuların diğerlerine göre çok daha tetikte olmasını gerektiriyor. Peki ne yapmalı da rakiplere bu harika ultiyi çok iyi atabilmeli. Herhangi  bir alan kontrolüne maruz kalmamak için rakiplerin alan büyülerini kullandığından emin olun. En zayıf rakibin üzerine Shunpo ile ışınlanıp ultinizi açın. En kötü ihtimalle onu öldürürseniz herhangi bir Susturma vb den kaçmak için Shunpo'nuz tekrar hazır bulunacaktır(Pasifimiz.) Ve savaş alanında toplam 4-5 saniye kalarak rahat bir kill almış oluruz. Bu durum ya da durumları kollayın sürekli. Siz bir kill makinesisiniz. Takımınızın sizden beklediği bu. Bu yüzden öldürmeye programlı oynamalısınız. Haritayı sürekli kontrol edin. Az canı kalmış ve kaçmaya çalışan rakiplerin önünü kesmeye çalışın. Size ne uzak ne de yakın bir mesafede başlayacağını hissettiğiniz bir takım savaşı için yaklaşıp güvenli bir mesafe belirleyin. Ultinizi düzgün kullanabilmeniz için savaşın tam ortasında animasyon olarak büyük tasarlanmış rakiplerinizin ya da takım arkadaşlarınızın altına mevzilenmek de bir taktikdir. Hedeflenemezseniz kalabalık kontrolü olan büyülerede maruz kalmazsınız. edilemezsiniz. Sizi tıklamaya çalışan rakipleriniz bunu 2 saniye başaramazsa muhtemelen ölmüş olacaklardır. Kombomuz tahmin edildiği üzere Shunpo, Ölüm çiçeği ve Sıçrayan bıçaktır. Skiller ile ilgili yazacaklarım sanırım bu kadar.

Bu öldürme odaklı oyun elbette sürekli gerçekleşmeyeceği için harici durumlarda tehdit altındaki turretlarınızı güvenli hale getirmek sizin için en mantıklısı. Farmlayın, ama farm için bütün haritayı dolaşmayın. Nerede minionlar kulelerinize en çok yakınsa orada farmlayın. Rakip takımın her koşulda size odaklanacağı gerçeği farmınızı bir hüsrana çevirebilir. Unutmayın, izleniyorsunuz. Çok açılırsanız muhtemelen kaçamazsınız. Bir minion dalgası üzerinize doğru gelirken W aktif edip ilk miniona Q atın. Daha sonra en arkadaki miniona Shunpo ile ışınlanıp sırasıyla hepsini öldürün. Genel farm taktiğimiz bu. 


Oyun Sonu

Söylenecek pek söz kalmadı. Çünkü  Orta oyunda esip gürlediniz, ya da rakiplerinizin gelişmesine katkıda bulundunuz. Durum iyi gidiyorsa eklenecek bir şeyim zaten yok. Ancak kötü gidiyorsa işiniz artık biraz daha zor demektir. Bir ihtimal döndürebileceğiniz bu oyuna yapabileceğiniz en güzel katkı bol bol farmlayarak ve K.S. atarak (En azından assist için 1 kere vurup uzaklaşarak.) olabilecektir. Tabi burada her oyun için biraz daha farklı strateji üretilmesi gerektiğinden tekrar bahsetmeyeceğim. 


Yorumlar