3620 RP Hediyeli Yılbaşı En İyi Rehber Yarışması! Detaylar İçin buraya tiklayin .
yüksek hasar + hızlı haras = ziggs
 
9
10
Toplam Oy: 19

Yetenekler

Rünler

Kabiliyetler

Eşya setleri

Eşya setini indir.

Bilgi : İndirdiğiniz eşya setlerini kullanabilmek için dosyayı C:\Riot Games\League of Legends\Config\Champions\Ziggs\Recommended altında kayıt edin.

Açıklama

selam arkadaşlar , baştan belirteyim uzun bir rehber olacak , fakat sadece ziggsin özelliklerinden  değil diğer global mevzulardan ve takım etkileşimlerinden de bahsetmek istiyorum, çünkü tek başına kullanılan skiller ve  yapılandırılan item seti bu oyun için anlamsız kalabiliyor.

ziggsin artıları :
- koridorunu en hızlı ittirebilen ( haraslayan ) şampiyonlar arasında ilk sıralardadır.
- skillerinin bekleme süreleri kısadır.
- takım savaşlarında tüm skilleri çok etkilidir.

ziggsin zayıflıkları : 
- oyun başında sabit eşyalara muhtaç
- kaçış mekanızmaları zayıf ,
- çok fazla mana tüketiyor.
- kantırları eğer yüksek farm yapmışsa, çaresiz kalabiliyor, bu noktada kendini rahatlatacak bir jungla muhtaç.


Q skili Seksek BombaSeksek Bomba  : bekleme süresi , mesafesi ve hasarı bakımından en can yakıcı skillerinden biridir, doğru kullanıldığında 11-12 . dakikalarda minyonları itip , kuleye vurmaya başlarsınız, bu esnada E skilinizi de rakibin üstüne atarak onu dürtün  o kulesine doğru kaçmaya çalışırken pasifiniz ya da yine Q ile rakibinizin iyice geriye yaslamanızı sağlayacaktır. 

W skili Patlayıcı LokumuPatlayıcı Lokumu  ;Karşınızda iyi bir mid oyuncusu ve işini bilen bir jungle varsa siz 3 lvl olmadan gang atacaktır, çünkü 3 levelde w skilinizi açmış olcaksınız buda sizin flaş dışındaki kaçış mekanızmanız, ne kadar E skiliniz rakibi yavaşlatıp hasar verse de  Vi Vi ,  Warwick Warwick  Pantheon Pantheon  gibi şampiyonlarda işe yaramayacaktır, unutmayın leblanc , diana , kasadin , fizz ve talon gibi mobil şampiyonlar ( skillerinde flaş kadar hızlı ve yüksek büyü hasarıyla sizi mahvedebilecek kabiliyet taşıyanlar ) bu şampiyonlar rahatlıkla kule altına skilleriyle girip sizi öldürüp , flash ile rahatlıkla çıkarlar)   Bu yüzden flash dışında tek kaçış mekanızmanız w skiliniz bunu rakiple aranıza atarak kurtulabilirsiniz bu yüzden yok yere minyon kesmek için harcamayın, çünkü bekleme süresi diğerlerine göre uzun.W skilinin bir özelliği de takımnızın jungılı ganga geldiğinde onun sizin işinizi kolaylaştırmasıdır , junglınız harekete geçtiğinde rakibin arkasına ayaklarının dibine atıverin ve patlatın , yani skilin aktif olması için iki kez basmanız gerekiyor.

E skili  Sihirmayın TarlasıSihirmayın Tarlası : q skilinizden sonra yükselteceğiniz ikinci skildir, minyon kesmede ve rakibi yavaşlatmada çok etkilidir

 Cehennem BombasıCehennem Bombası : ultinizin mesafesi uzun hasarı yüksek , yakınınızdaki rakiplere tutturması kolay, fakat uzakta ve hareket halinde olan kaçan yada arkadaşınızı kovalayan rakiplere tutturmak için biraz dikkatli olmak lazım, şöyle söyliyim  koştuğu yöne doğru rakibinizin biraz ilerisine doğru atın, çünkü merkezde kalan rakipler çok daha fazla hasar alıyor.
    Bunun yanında sizden çok uzakta bulunan kulenize vuran düşmanlara atarsanız oradaki bütün minyonları kestiğiniz gibi bu sefer kuleniz rakibinize vurmaya başlayacaktır, eğer bir de oraya hareket eden arkadaşlarınız varsa o zaman adc ve desteğin ikisininde ölmesi ve sizin hanenize iki asist yazmanız işten bile değil :d. Yani utinizi canı azalmış diğer koridorlardaki rakiplere kill almak için sallayabileceğiniz gibi onları geri püskürtüp kulenizi ve ya arkadaşlarınızı kurtarmak içinde harcamaktan çekinmeyin , unutmayın bu bir takım oyunu.
     
   Unutmayın arkadaşlar bir skil ne kadar güçlü olursa olsun diğer skillerle kombolanmadıkça hiç bir işe yaramaz Q yu tutturmak E ile çok basitleşiyor yani önce e atıp q ve pasifiniz dürtün , bu zigste en can alıcı nokta , çünkü ziggs diana talon akali gibi bir asasin değil, ultisi hazır değilse kendinden uzaktaki canı azalmış rakibi q ile öldürmesi , eğer rakip troll değilse imkansız gibi birşey, bu yüzden ziggsle sürekli minyon kesin ve kasmaya bakın, bu arada gözünüz muhakkak diğer koridorlarda olsun. 6 lvlde ultiniz açıldıktan sonra ganglamaktan çekinmeyin, zaten kendi mavi güçlendirmenizin dibindeki çalıklardan yada krımızıdan aynı şekilde o mesafeden ultiniz yetişiyor. Ultiniz yoksa da diğer skillerinizle rakibin işini bitirebilirsiniz.

  zigssle sürekli farm yapın çünkü buna en müsait şampiyonlardan biri, bu şekilde koridoru itip, diğer koridorlara yardım edebilir hatta cadılarla devam edip lvl kasabilirsiniz, 
  rakibi öldüreceğim diye çok ısrarcı olmayın, yani kule altına girip kendinizi tehlikeye atmayın , bırakın rakip üssüne dönsün siz o esnada zaten farmdan kill kadar para toplayabilirsiniz.
  arkadaşlarınız eğer çok geride değilse kendi koridorunuzda farm yapmasına izin vermeyin kibarca gitmesini söyleyin. Çünkü az buçuk oyunu bilen herkes sizin farma muhtaç bir şampiyon olduğunuzu bilmelidir,  bu konuda neden ısrar ediyorum : koridorunuzda bulunan takım arkadaşınız öldürmese bile sizin minyonlarınızın durumunu bozar , 
bu ne demek : minyonlar belli bir düzende hareket eder, buna minyon dalgası diyoruz , sizin son vuruşu otomatik saldırı ile yapabilmeniz için ya da arkadaki üçlü büyücü minyolardan ilk başlayıp, onların üçünüde en son Q ile alabilmeniz için, birbirleri arasındaki mesafenin açılmaması gerekiyor, tam olarak anlatabildim mi bilemiyorum , bu konuyla ilgili diğer bir husus E skilini gelen minyon dalgasının önüne atın onlar yürüdükçe hasar alıcaklar ve siz oto-atak ile farmlıycaksınız, yine takım arkadaşınızın işin içinde olması bu düzeni bozacaktır. 
Kısacası rakibin minyonları sizin en büyük dostunuz onları koruyun :d

  ziggsle takım savaşlarında önde kalmamak çok önemli , çünkü biraz büyü direnciniz dışında ründen gelen çok az zırf dışında hiçbir defansif özelliğiniz yok bu yüzden rakibinizin ilk olarak hedef alacağı oyuncu sizsiniz  hatta adcnizi bile sallamayabilirler. Bu yüzden geride kalıp sürekli q ile dürtün mid game takım savaşlarında yine çok mana tüketiyor olacaksınız fakat tank dışındaki rakiplere vereceğiniz hasarlar inanılmaz olacaktır. Bu noktada belirtmek isterim  Rabadon'un Şapkası Rabadon'un Şapkası  çok önemli . Yani diğer oyuncuların rehberine saygım var fakat  Lich Boğan Lich Boğan ziggse en son çıkılması gereken itemlerden, çünkü bir skil kullandıktan sonra işe yaraması için otomatik atak yapmanız gerekiyor, buda rakibin burnunun dibine girmek demek, karşıda Malphite Malphite , Fizz Fizz    Gragas Gragas gibi ultisi pervasız bir şampiyon varsa takım halinde yediğiniz ultiden kaçmak isteyen takım arkadaşlarınız o tedirginlikle size yardım etmeyebilirler bu noktada flashınız yoksa öldünüz :d
ikinci olarak  Volibear Volibear  Singed Singed  Jarvan IV Jarvan IV  Vi Vi  Warwick Warwick  gibi şampiyonlara yem olmamaya dikkat edin, bu rakipler sizi takımınızın içinden çekip çıkarıp yada beklemediğiniz bir mesafeden sizi yakalayıp ekmeğin arasına koyarlar.
çok paranız varsa baya bir öndeyseniz keyfinize kalmış Lich Boğan Lich Boğan yerine  Ölümateşi Pençesi Ölümateşi Pençesi alabilirsiniz. 


    Oluşturduğum build klasik bir builddir ve karşınızda klasik bir büyü hasarı veren  mid şampiyonu varsa olumlu sonuçlar verir, yani  Akali Akali  Ahri Ahri -  Kassadin Kassadin  vs, vs, eğer  Kha'Zix Kha'Zix ,  Yasuo Yasuo  ,  Talon Talon  ( yani fiziksel hasar veren şampiyonlarla karşılasırsanız , büyü direnci ile başlamanıza gerek yok ( büyüsavar pelerin ve ve ahenk kadehi ). Bu bağlamda iki  Doran'ın Yüzüğü Doran'ın Yüzüğü  veya zhonyayı  Zhonya'nın Kumsaati Zhonya'nın Kumsaati oluşturacak parçalarla başlayabilirsiniz ( Kuvvet Kitabı Kuvvet Kitabı  -  Dokuma Zırh Dokuma Zırh  )
fakat belittiğim gibi başlangıçta çok fazla mana tüketen bir şampiyonla oynadığımız için illaki mana yenilemesi veya doldurması veren bir iteme ihtiyacınız olacak. Şimdi gelelim belalılarınıza ! 
 
       ultisi inanılmaz can sıcıdır , liss ilk ölüm ateşi pençesi çıkar, kulenizden birazcık ayrıldığınız durumlarda hemen kombosunu yapar, 
1- Ölümateşi Pençesi Ölümateşi Pençesi ( bu daha sonra yapacağı büyü ataklarının hasarını arttırır ayrıca liss in canını doldurur)
2- Q , bunu dibinize gelmek için kullanır ,
3- ultiyi kafanıza çakar , yada kafasına göre W kullanarak sizi yavaşlatır , 
4 - üçüncü hareketi gerçekleştirdiğinde bu esnada da 2 - 3 kez q yersiniz, hatta vurduğunun yarısı yabana gider gözünüzü siyah ekranda açarsınız .
   bundan kurtulmanın tek yolu ölüm ateşini ilk yediğiniz anda kendi önünüze  Patlayıcı LokumuPatlayıcı Lokumu  atmak olacaktır . sakın  Sihirmayın TarlasıSihirmayın Tarlası atı ona hasar vermeyi düşünmeyin çünkü bu yapacağınız son harekettir.

    Ne kadar can sıkıcı gibi görünsede eğer farm yaparsanız ve jungılınız yardıma gelirse lissandra oyun sonunda sizin kadar beslenmiş olmayacaktır.

   mümkünse  banlanmasını isteyin , çünkü 6 lvl olduktan sonra biraz canı sıkıldığında Q suyla size hucüm ederek bağlayıp işinizi bitirebilecek bir şampiyon. lb pasifi ve Q su sayesinde kule altına girmekten korkmaz, bu noktada yine büyü direncine veya zhonyaya ihytiyacınız var.

 Yasuo Yasuo 

   yasuonun size karşı üstünlüğü fiziksek ve kritik hasar vererek sizi ilk olarak  Maceracının Pazubendi Maceracının Pazubendi çıkmaya zorlamasıdır, bu noktada farmınız ona karşı ezik olacaktır, ikincisi sizin herhangi bir skil yada oto farketmez bunu engelleyen bariyer yeteneği var, bu sizin karşıdaki minyonlarada vurmanızı engelliyor.

 Akali Akali 
akaliye 6 lvlden sonra çok dikkat etmelisiniz, sadece kendi açınızdan değil akali karşınızda değilse arkadaşlarınızı hemen uyarın.
akali hem büyü hasarı verir , hem fiziksel hasarı yüksektir , late gamede kötüdür fakat late game e kadar onu rahatsız etmelisiniz ,


kasadini de 6 lvle kadar göz açtırmayın, akalinin aksine kasadin late game şampiyonudur kasarsa tutulmaz.

 Diana Diana 

akali ve kasadine benzer özelliğinin yanısıra, diananın stünu da var. Aama dianayı oynayan kişinin diğerlerine göre daha yetenkli olması gerekir.

 Fizz Fizz 

    iyi bir fizz e karşıda pek bir şansınız yok, yine jungılınıza çok ihtiyacınız olacaktır.

   Sorularınız ve fikirlerinize her zaman açığım , umarım faydalı olmuştur , 

Yorumlar