3620 RP Hediyeli Yılbaşı En İyi Rehber Yarışması! Detaylar İçin buraya tiklayin .
3 yıllık katarina tecrübemi paylaşıyorum
 
33
11
Toplam Oy: 44

Yetenekler

Rünler

Kabiliyetler

Eşya setleri

Eşya setini indir.

Bilgi : İndirdiğiniz eşya setlerini kullanabilmek için dosyayı C:\Riot Games\League of Legends\Config\Champions\Katarina\Recommended altında kayıt edin.

Açıklama

Merhaba arkadaşlar. Lol'ü bırakmadan(iş yoğunluğu sebebiyle) sizlere katarina tecrübemi aktarmak isterim. Gerçi oynadıkça fark ediceksiniz ki katarina pek te öğretilecek bir şampiyon değil,öğrenilecek bir şampiyondur. Olsun, ben yinede sizlere püf noktalarını anlatacağım. Hazırsak başlıyoruz  Katarina

Öncelikle itemlerimi açıklıyayım.  Sürat Çizmesi başlangıç için çok iyidir emin olun, o  Kuvvet Kitabı size fb aldırmaz. 20 AP hiç işe yaramaz demiyorum,ama çizmenin kullanışlılığı onu ilk olarak almamızın nedenidir.  Sinsi Çelik ile birlikte çok iyi hareket hızı bonusumuz olucak anlatacağım :D Ardından  Lanetli Maske tamamlıyoruz. Hem AP hem can early game için gayet iyi bir seçim. Verdiği büyü nüfuzu da cabası.
 Cehennem Asası ultiniz ile çok uyumlu bir itemdir(alan büyü direnci kırar)  not:karşınızda AP şampiyon yoksa bunu aradan çıkartıp late gamede  Hiçlik Değneği de alınabilir.  Liandry'nin Eziyeti tamamladıktan sonra  Rabadon'un Şapkası alıyoruz.  Rabadon'un Şapkası'u biraz geç almamızın sebebi normal hızla kastığımızı varsayıyorum ve %30 AP bonusu diğer itemlerle daha etkili olucaktır. Eğer çok hızlı kasıldıysanız  Cehennem Asası'dan önce  Rabadon'un Şapkası alabilirsiniz. katarina olur da Rylai'nin Kristal Asası olmaz mı? Verdiği slow ultimizi kaçılamaz bir hale getiriyor. Tam olarak istediğimiz item bu. Late gamede etkisini daha çok hissediceksiniz emin olur.Asheler  Caitlynler kaçmaya çalışırken acı çekecekler ve zevk alıcaksınız bundan muhaha Koruyucu Melek ise 2. bir katarina demek. Fazla açıklamama gerek yok sanırım.

Katarina
+Çok hızlı komboya sahip olduğu için rakiplerin tepsi süresi çok kısıtlı
+Skillshotlardan kolayca kaçabiliyor
+Kırılgan şampiyonları çok kolay aradan çıkarabiliyor.
+Kill farkına açarsa oyunu tek başına bitirebiliyor.
+Yeterli pratik yapılırsa çok hızlı oluyor(rakip tıklayamıyor bile hatta)
+Çok güzel

-Çok kırılgan
-CC'lere karşı çok zayıf
-Late game'de tanklara karşı işi zor
       

Şimdi püf noktalara gelelim asıl önemli kısma.
1) Lanede minyonlara sadece son vuruş yapın. ittirmek işimize yaramaz. rakibinize ise durmadan Q atarak canını azaltmaya çalışın. 3 seviye olunca asıl kısım başlar ve rakibinize Q E W yaparak başladığınız konuma bonus hareket hızı ile 1sn de koşarsınız ne olduğunu göremez adam(iyide canı gidiyor böylece). 6 seviyede azcık kule altına ittirin minyonları ve rakibin canı %60 gibi birşeyse acımayın girin. Q E W R Tutuştur kombosundan kolay kolay sağ çıkamaz ve ilk kanı almış olursunuz. E ile bir minyona atlayarak oradan uzaklaşın :D

2) 6 seviye olduk, ilk kanı aldık veya alamadık farketmez, bota gank gidiyoruz(teemo gibi ezik birşey varsa topa da gidebilirsiniz aman gidip dariusa garene gang atmayın öper  :D) takımınızdaki adc den rica edip killi salmasını isteyin. Büyük ihtimalle reddedicektir. O zaman 3. maddeye geçiyoruz.

3) Eğer yeterince kasamıyorsanız, etkisiz kaldıysanız çok kritik bir durumdur bu. 25. dakikalarda silip süpüremeyen bir katarina başarısız katarina demektir. Eğer kasamıyorsanız, kill çalıcaksınız arkadaşlar. Evet kill çalıcaksınız bunun başka yolu yok. Yoksa o maç 4vs5 gibi birşey olur. Katarina'nın 25. dk olduğunda middeki rakibinden en az 5 kill önde olması gerekiyor. acımayın adc jungle solo demeyin çalın çırpın ama o killeri almanız lazım bir şekilde maçı kazandırmak istiyorsanız.

4) Takım savaşlarındaki konumunuzu kısaca anlatıyım. Kabak gibi ortada gezmeyin,takımınızın saldırıp rakip takıma CC(stun,silence,fear) harcatmasını bekleyin. Ve Q E W R ile tam ortaya atlayın. TF bitmiştir. Yeri gelicek 5 kişinin arasına yanlız da atlayacaksınız,zamanla hepsine alışırsınız ben anlatsamda bir faydası olmayacaktır.Dediğim gibi sadece tecrübe...

5) Totem,totem,totem. O baseden totemsiz çıkmayacaksın kardeş. Benim başıma ne geldiyse totemsizken geldi. 2. bir flash ya nasıl almazsın sen yanına totem çok ayıp. Totemi yakalamak için, ganklerden kaçmak için,duvar arkası atlamak için kullanın dememe gerek yoktur sanırım :D

6) E skilini smartcaste alın kesinlikle. Q ya karışmıyorum size kalmış(ben almam şahsen) ama E kesinlikle smartcast olmalı.
Toteme basıcaksın,yere tıklayacaksın, E ye basıcaksın, Toteme tekrar tıklayacaksın, adam 2 adım gider bu arada zaten mal olursun kardeş. Totem+E yap kurtul beni dinle :D Bende inat ediyordum smartcast bana göre değil diye sonradan farkı anladım.

7)Counterlanmaktan korkmayın, derecelide ilk pick katarina alın demiyorum ama okadarda korkmayın. Ne  Fizzler ne  Talonlar ezdim rankedde,hepside beni counterlamak için almıştı. %70 oyunculuk %30 şampiyon diyorum.

8) Sakın hataya düşüp te açık alanda tanklara dalmayın allah korusun. Tanklar bizim en büyük düşmanımız, bizi anca onlar öldürüyor zaten diğerleri late gamede 1,5 saniyede ölüyor. Hele hele susturma,stun varsa bi tankta aman diyorum. 
 Garen   Alistar   Taric bekleyin takımınız harcatsın stunları slowları siz sonra girin böylelerine :D

9) 3. maddede kill çalıcaksınız dediysem yanlış anlamayın, rakipteki en çok kill alan şampiyondan 5-6 fazlaysanız zaten çalmaya gerek yok,hatta salın killi adc ye gerekirse ultinizi yarıda kesin o alsın diye. Sonra kaçırmayın sakın adamı gülerler sonra.(Ultisini kesen katarina görünce kahkaha atıyorum genelde)

10) Karşınızda  LeBlanc  veya  Lissandra gibi çok dürten bir şampiyon mu var?  LeBlanc zinciri veya  Lissandra Q su gibi skillshotlardan tam zamanında E skillimiz ile kaçıyoruz. Hatta dahada ofansifleşerek skillshot havadayken E ile rakibin üzerine atlayarak bir iki düz vurup W ile hızlanarak kaçabiliriz. Böylece biz daha karlı oluruz. Diyelim ki adam çok pro kaçırmıyor skillshotları(veya biz kaçamıyoruz :D) Bizim önceliğimiz sakin oynamak değil kill almak olduğu için bizde karşılık olarak q atıyoruz ve canlarımızı takas ediyoruz. Bir yerden sonra hız devreye gireceği canlarımız eşitken killi biz alıyoruz.

11) İşinize yaradığını düşünüyorsanız bir beğeniyi çok görmeyin :D 

iyi oyunlar...

Yorumlar