3620 RP Hediyeli Yılbaşı En İyi Rehber Yarışması! Detaylar İçin buraya tiklayin .
3 yıllık leesin tecrübemi paylaşıyorum (jungle)
 
32
23
Toplam Oy: 55

Yetenekler

Rünler

Kabiliyetler

Eşya setleri

Eşya setini indir.

Bilgi : İndirdiğiniz eşya setlerini kullanabilmek için dosyayı C:\Riot Games\League of Legends\Config\Champions\LeeSin\Recommended altında kayıt edin.

Açıklama


Evet arkadaşlar eleman bu :D Şimdi size 3 yıldır favori jungle'ım olan leesin'i anlatacağım.

Leesin'in +/- leri
+ Çok hızlı bir şampiyon(yakalama,kaçma,duvar arkası geçme)
+Ejderhanın GazabıEjderhanın Gazabı çok kullanışlı bir ulti
+Başarısız gank atması neredeyse imkansız
+Çok mobil olduğu için rakibe psikolojik baskı kuruyor
+Gerçekten oynayabilince oyunun en zevkli şampiyonu oluyor
+Trollemek için de birebir :D

-Late'de sizin oynayışınız iyi değilse çok kötü bir şampiyon oluyor.
-Tank itemlerini alana kadar hayatta kalmak tamamen size bağlı.
-Kör

Leesin tank mı abi?
Herşeyden önce leesin nasıl kasılmalı sorusuna bir cevap bulmamız gerekiyor.
Herkezin kendi görüşü olabilir ama ben leesin'in offtank(ofansif tank) olması gerektiğini düşünüyorum.
Bu kanıya ise her türlü leesin'i deneyerek vardım. AD leesin aşırı rahat kesiliyor(tek stun'la bitiyor işi). Sadece tank kasıncada rakibin arasına giriyorsunuz takan yok :D Lategamede damage resmen 0 oluyor ya yok böyle birşey. İşte bu yüzden, hem tanky olmak hemde ağırlığımızı ortaya koymak, ve çok eğlenceli olduğu için offtank leesin'i tercih ediyoruz.

Leesin nerede oynar?
Hepinizin bildiği gibi jungle leesin esas olandır. Ama arada kaçamak yapmaktan zarar gelmez. Solotop veya Mid leesin de olur. Ama gidip solotopta  Darius ,  Garenile karşılaşmayın. Midde  Talon,  Zed ile kapışmaya kalkmayın. Sonu hezimet olur(ben denemiştim evet :D )

İtem seçimi
Sakin olun arkadaşlar. Neden o yok neden bu yok keşiftaşı almalıydın diye vurmayın ağzıma :D Hepsini anlatıcağım.
Ayakamımızı rakibe göre zırh veya büyü direnci alıyoruz. Jungle itemi almak yerine  Kanasusamış veya  Vahşi Hydra (Sadece Yakın Dövüş) alıyoruz.Hangisini alacağınız size kalmış.Benim tavsiyem erkenden iki üç tane kill alırsanız  Kanasusamış alın hiç uğraşmayın.Bu itemlerde jungle'i rahat yapmak için yeterli. Ve jungle itemleri gibi late'de satmanızada gerek yok. Başta  Avcı Palası almamızın nedeni ise ilk levellerde rahat jungle yapmamıza katkısı büyük.Ardından  Günateşi Pelerini çünkü verdiği zırh, can, ve pasifi erken oyunda çok iyi oluyor. Üçlü Kuvvet ile devam ediyoruz(bazıları şuan o item alınırmı mana veriyo lan o! dedi biliyorum :D) Ama bu item bence leesin'e farz. Çok skill kullandığımızdan dolayı her skillde düz vuruşumuz bonus hasar vericek.Ayrıca rakibe vurdukça hız kazanmak çok önemli bizim için. Can,kritik,saldırı hızı gibi özellikleri de leesin'e yaramaz demeyin. Bukadar faydasının yanında mana vermiş çokmu yani.  Randuin'in Alâmeti neredeyse tüm tanklarda bulunması gereken bir itemdir. Aktifi olan yavaşlatmayı rakip takımın ortasına dalıp kullanmanızı tavsiye ederim.Warmog'un Zırhı ise tank olmak için önemli.Pekte açılamaya gerek duymuyorum .Warmog'un Zırhı'u. Ve son olarak rakipte AP şampiyonlar ağırlıktaysa veya biri çok kastıysa( Katarina ortalığı silip süpürüyorsa :D)  Banshee'nin Duvağı alıyoruz ama  Randuin'in Alâmeti'den önce. Yoksa bir esprisi kalmaz.
Peki neden Yakut Keşiftaşı almıyoruz? Bu item eskiden leesin için çok önemliydi. Ama artık almıyoruz? Artık Totem Uğuru (Ziynet) olduğu için baseden ayrılmadan iki ward alsak yetiyor. İtemleri açıkladıysak en zevkli kısım olan taktiklere geçiyoruz.

Leesin nasıl oynanır abi?
3 yıldır oynadığım junglelere bakarsam %80 i leesin'dir. Size öğrendiğim işe yarar tüyoları anlatmaya çalışacağım

1) Jungle'a nereden başlayacağımızı rakip jungle'a göre belirliyoruz. Eğer rakip maviden başlayacaksa biz kırmızıdan,rakip kırmızıdan başlayacaksa biz maviden başlıyoruz. Farzedelim rakip maviden başladı. Bizde hemen kırmızımızı kestik yardımla. Mide görünmeden rakibin kırmızısına totem atıp aşağıdaki çimde bekliyoruz(mavi takımmışız gibi düşünün). Rakip jungle de kurtları aldı, ifritleri aldı, ve geldi kırmızıya... Hemen yandaki çime bir bakacaktır leesin buradamı diye. Ama biz bir alttaki çimdeyiz zavallının haberi yok. Kırmızıyı kesmeye başlayacak. Eğer şanslıysanız azcık canla bile gelebilir. Hiç farketmez bizim için. Q ve E skillimiz açık zaten şuan. O kırmızıyı kesmeye başlayınca bir sonraki çime geçip hazırda bekliyoruz.Şimdiki kısım çok önemli.Kırmızının keslimesine 3 saniye kala rakip şampiyona gidip E atarak düz vurmaya başlıyoruz ve o kaçmaya başladığı an çarp ile kırmızıyı biz alıyoruz(eğer kırmızı kesildikten sonra giderseniz rakibe para gider ve rakip sizi gördüğü an kaçmaya başlar.3 saniye kala gitmek çok önemli.Çünkü şunu alıp kaçıyım diyecektir rakibiniz.O arada 2 düz vuruş yapmak okadar önemli ki bizim için.)Sakın ama sakın Q atmayın başta rezil olursunuz o Q kaçarsa. Rakibiniz Flash'ını atıcaktır acımadan.Sizde yavaşladığı için koşarak bile yakalayabilirsiniz. En son ihtimal Q atın ona ve öldürün. İlk kan bizimdir :D

2) Totem almadan baseden çıkmak yok. Ziynet'ten gelen totemi kullanabiliriz ama oda bekleme süresine giricek ve sizin totem ihtiyacınız olucak. Alın 2 totem ölmekten iyidir.

3) W ve R smartcastte olmak zorunda. Bakın olmalı demiyorum olmak zorunda. Bende çok direttim smartcast bana göre değil abi ya falan diye. Sonra baktım adamlar öyle ganklar atıyor ki bende başladım smartcast'e. Gank atarkenki farkı hissediceksiniz.

4)En önemli maddeye geldik. Nasıl gank atılır? Leesinken başarılı gank atmak biraz(hatta baya) yetenek ister. Totemi rakibin arkasına atmak,toteme atlayıp rakibe R atıp onu takımınızın yanına yollamak. Buna yabancılar insec(bir anda) diyor. http://www.youtube.com/watch?v=qbdI-CrqDrk çok iyi lan dediniz değil mi. Bunu sizde yapabilirsiniz. Ama W ve R smartcast iken. Şöyle söyleyeyim, toteme bas,yere tıkla,W bas,toteme tıkla,R bas,rakibe tıkla yaparsanız eğer rakip flash atar ve sizde onu kulesinin altına tekmelersiniz.Sonra malum küfürler,reportlar falan. Ama smartcastte iseniz totem,W,R yaparsınız ve dostlarınız adamın icabına bakarlar. Başlarda totemle yapmak çok zor gelicektir biliyorum. O yüzden flash'la da yapabilirsiniz bunu. Yapınca yüzünüzde oluşan o gülümseme, paha biçilmez.

5) İlk olarak E açıyoruz çünkü ilk kırmızı veya mavi'yi keserken daha hızlı oluyor. Kesince Q açıp Q full'lüyoruz ilk olarak. Çünkü en çok hasarı veren Q. Ardından E ve W fullüyoruz.

6)Jungledeyken rakipten kaçmak için Q atarak bir yaratığa atlamak da çok iyi bir taktiktir. Hem W dan daha uzağa götür,hemde totem harcamamış oluruz.

7)Jungle ve 1vs1 için çok önemli bir nokta daha var. Pasifimizi tam anlamıyla verimli kullanmak için, junglede E(herhangi bir skill farketmez E örnek) atıyoruz, gelen saldırı hızıyla 2 kere vuruyoruz, ve E'ye tekrar basıp iki kere daha vuruyoruz. 1vs1 için de geçerli bu.

8)1vs1 atarken Q yu hemen atmayın,bunun iki nedeni var. Birincisi rakip flash veya kaçma skilli kullanırsa siz Q ile hemen arayı kapatırsınız. İkincisi Q rakibin canı nekadar az ise okadar çok vurur.Jungle'da iken de örnerin Q E açıkken mavi kesmek istediniz. Önce E sonra smite sonra Q yapın. Q çok daha fazla vurucaktır(sonra smite dedim diye mavinizi çaldırmayın aman :D)

9)Takım savaşlarında Q ile rakibe yaklaşarak R nizi en arkadaki ADC'ye vurup onu takımınızın içine atmak ilk görevinizdir. Farklı durumlardada ultinizi hep takımın faydasına atmaya çalışın(örneğim sizin takımdaki  Caitlyn'i kovalayan bir  Garen'e atın tekmenizi.)

10) R(ulti) mümkünse çok kişiye de çarptırmaya çalışın. Çünkü gayet güzel hasar veren bir skill tüm rakipleri zıplatmak en iyisidir.Yapması biraz zor maalesef bunu da.

11)1vs1 de son bir tüyo daha veriyim.Q nun hasarını arttırmak ve rakibi hemen kesmek istiyorsanız, Q atıp rakip işaretliyken R atarak Q ile tekrar atlayın,neye uğradığını şaşıracaktır. R çok hassas bir skilldir. Rakibi duvar arkası kaçmasına bile neden olabilirsiniz. Ölücek sanılıp atılan R ler bazen rakibi kulesinin altına postalar, rakibiniz de oh lan karşıdaki leesin noobmuş der :D

12) Rehberimi beğendiyseniz bir beğeniyi çok görmezsiniz umarım...

Yorumlar