3620 RP Hediyeli Yılbaşı En İyi Rehber Yarışması! Detaylar İçin buraya tiklayin .
Shaco Jungler Rehberi (Detaylı)
 
17
12
Toplam Oy: 29

Yetenekler

Rünler

Kabiliyetler

Eşya setleri

Eşya setini indir.

Bilgi : İndirdiğiniz eşya setlerini kullanabilmek için dosyayı C:\Riot Games\League of Legends\Config\Champions\Shaco\Recommended altında kayıt edin.

Açıklama

Merhaba arkadaşlar. Jungler Shaco'nun neler yapabileceğini detaylı olarak anlatmak için bu rehberi hazırladım. İlk başta shaconun + larına ve - lerine değinelim

Artıları :

+Ormanı kutuları sayesinde çok rahat ve hızlı bir şekilde temizleyebiliyor
+Görünmezliği sayesinde çok rahat gang atabiliyor
+Görünmezken bir hedefe yapılan vuruş yüzde yüz kritik oluyor
+E'si slow veriyor ve ganglar daha etkili oluyor
+Ultisi 1v1 de çok işe yarıyor ayrıca kule tanklayabiliyor.
+Birden yüksek damageler indirebiliyor
+Görünmezliği kaçarken çok yararlı oluyor

Eksileri :
-Çok dayanıksız bir champ
-Offtank ve Tank champlere karşı neredeyse etkisiz
-Ulti yokken 1v1 lerde kazanma şansı neredeyse sıfır
-Mana fakiri bir champ

İlk olarak maviye gidiyoruz. Tam 1. dk'da kutuları mavinin çıkacağı yerin arkasına dizmeye başlıyoruz. Arkasına dizmemizin sebebi shaco arkadan %20 daha fazla vuruyor (pasifi). Mavi ilk başta kutulara dalacaktır ve bunun için arkasını dönecektir. Böylelikle shaco her vuruşunda %20 daha fazla damage atar. Maviyi keserken çarp harcamıyoruz zaten kutular ile canımız full ve 3 saniyede kesebiliriz maviyi. daha sonra hemen dibimizdeki hortlağın arkasına kutu koyuyoruz ve çarpı hortlağa harcıyoruz. kırmızıyı almak için gecikmemeliyiz fakat kırmızıya giderken midede bir uğrayın derim. mide attığınız 2 lvl gangında eğer takım arkadaşınıza kill kazandırabilirseniz bu karşı takım için çok moral bozucu olur ama çok uğraşmayın dediğim gibi ormanı çabuk temizlemeniz lazım. kırmızıya gittikten sonra aynı hortlağı kestiğimiz gibi arkasına kutu koyun ama kesinlikle q'yu harcamayın. çünkü q'yu harcadığınız zaman kırmızı buff kutu yerine size dalacaktır ve olası bir baskına karşı free kill verebilirsiniz. bu arada q duvarların arkasından geçmenizi sağlar. kırmızıyı kesip 3 lvl olduktan sonra hemen karşı tarafın baskın olduğu bir koridora gang atın. q ve e skilli sayesinde ganglar oldukça etkili oluyor eğer gangınız başarılı olursa giderken çime bir kutu atın. çünkü attığınız gangdan sonra karşı tarafın oyuncuları kendi takımlarındaki ormancılarına gang gel diye baskı yapabilir veya kuleyi korumasını söyleyebilir. bu durumda takım arkadaşlarınızın karşı tarafın ormancısından haberdar olması gerekir. ilk gangı attıktan sonra başka çok zor durumda olan veya yardım isteyen takım arkadaşınız yoksa ormanı hızlıca temizleyin. 6 lvl olduktan sonra rakip kule altına kaçmayı başarırsa ulti açıp klonunuzu tanklayarak takım arkadaşınıza kill kazandırabilirsiniz. shaco'nun diğer ormancılara karşı üstün bir yanı ormanı çok hızlı temizleyebilmesidir. shaco ormancı olmasına rağmen iyi bir farm skoru elde edebilir. ormanı temizlerken bulunduğunuz ormanın girişlerine kutu koymayı unutmayın bu gelebilecek baskınlardan haberdar olmanızı sağlar. Aynı şekilde koridor aralarından geçerken de çimlere kutu koymayı unutmayın. shacoya totem uğuru yerine arayıcı mercek almamızın sebebi w'nun da aynı görevi görebilmesidir. uzun süreli ward gerekirse altına kıyıp alabilirsiniz. ayrıca kutular korkutma özelliğine sahip 1v1 de veya kaçarken kullanabiliriz. 1v1'e kesinlikle ultisiz girmeyin başarısız olacağınız kesin gibi birşey. ulti olsa bile darius, pantheon, garen gibi champları almanız çok zordur. ben shacoyla oynarken ultiyle dahi 1v1 pek girmem shaco 1v1 herosu değildir.
Shaconun tf lerde etkisine gelince, shacoya full ad+kritik kasmamızın sebebi birden yüksek hasar vermesini sağlayabilmektir. işte bu hasarı shaco tf lerde adc'ye vermelidir. full buildi tamamlayabildiyseniz görünmezliği basın ve adc nin yanına yaklaşın. arkadan vurun ve e atın ölmezse üstüne 1 normal vuruş daha yapın adc katledilmiş olur. adc yi aldıktan sonra hemen ultinizi açın ve sıçra skillini kullanın shaconun ultisini bilseler bile bu onları şaşırtacaktır. adcyi kesinlikle alabilmelisiniz ama adcnin yanına yaklaştıktan sonra bir buçuk saniye gibi kısa bir sürede öldürebilmelisiniz onu. yoksa adc yi alamadan sizde ölebilirsiniz. zaten görünmezlik kritik vuruş veriyor pasifiniz ve statiğin pasifi sayesinde ilk vuruşta adc nin canının %75'i kadar hasar verebilirsiniz. hatta full canlı adc yi tek attığım oyunlar da oluyor. bu arada oyunda size tank kas gibi saçma öneriler gelebilir kesinlikle aldırmayın. shaco tamamen suikastçıdır tank itemleriyle işi olmaz. Ayrıca yoummu'nun aktifini sıklıkla kullanın özellikle tf lerde. Çok yararını görürsünüz. Shaco'ya AP 'de kasılabilir ve e skilli ile muazzam hasarlar verilebilir fakat benim tercihim genellikle AD yönünde oluyor. Shacoya kesinlikle AD+AP kasmayın ya full AD ya da full AP kasın.

Önerilerim bu kadar umarım sizlere yararım dokunmuştur.

Yorumlar